nedeľa, 27 septembra, 2020
Domov Slovensko Nakupovanie z tretích krajín už nebude také jednoduché a lacné

Nakupovanie z tretích krajín už nebude také jednoduché a lacné

Slováci obľubujú nakupovanie rôznych maličkostí cez Aliexpress či Ebay. Tovar, ktorý tam kupujú, väčšinou nájdu za niekoľkonásobne nižšie ceny ako na domácom trhu. To sa však ale môže v roku 2021 zmeniť. Momentálne sú všetky zásielky do 22€ oslobodené od platenia DPH. Od roku 2021 by však malo začať platiť DPH na všetky produkty z tretích krajín, nielen na tie od 22€. V prípade Slovenska tak ide o 20% DPH.

Zatiaľ čo podniky v únii musia odvádzať DPH bez ohľadu na hodnotu predaného produktu, malé zásielky do 22 eur z Číny a ďalších tretín krajín nepodliehajú clu ani odvodom DPH. Tovar v podobnej kvalite je preto pri nákupe z Číny výrazne lacnejší a pre európske podniky predstavuje nepríjemnú konkurenciu,“ vysvetlil pre portál iDnes.cz Luděk Procházka zo spoločnosti Gerlach, ktorá sa zaoberá colnými službami v Európe.

Zdroj: Shutterstock

Procházka taktiež dodal, že do Európskej únie ročne dorazí z čínskych e-shopov asi 150 miliónov malých zásielok, ktoré nemusia platiť DPH. Pri takomto obrovskom množstve zásielok vzniká veľký priestor na podvody s DPH, ktoré dosahujú až 5 miliárd eur ročne. Taktiky predajcov a dovozcov sú rôzne.

Zásielky s malou hodnotou budú aj naďalej oslobodené od cla. Clo spolu s DPH sú povinní platiť len príjemcovia zásielok, ktorých hodnota presahuje 150 eur. Zásielky z Číny Vás ale napriek tomu už nevyjdú tak lacno, ako doteraz. Okrem zvýšenej ceny sa predĺži aj dodacia doba. Malé zásielky už nebudú overované ako štandardná pošta, ale budú musieť prejsť preclením a kontrolou.

Zdroj: Pixabay

Nakupovanie lacného tovaru z Číny tak môže stratiť na atraktivite. Práve tento krok môže mať dopad na európskych predajcov, ktorým sa pravdepodobne zvýšia tržby.

Nové nariadenie EÚ malo byť pôvodne platné od 1. januára 2021, kvôli koronavírusu sa však zavedenie zmien do praxe posúva na 1.júl 2021.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Združenie miest a obcí Slovenska podporilo novelu zákona o odpadoch

Zdroj: ZS MŽPStabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov i zálohovanie plastových fliaš a plechoviek...

Ministerstvo práce sa snaží bojovať proti chudobe

Zdroj: MPSVaR SRZnižovanie chudoby a sociálneho vylúčenia a nastavenie správnej adresnosti nástrojov štátnej podpory chudobných alebo chudobou ohrozených...

Na Slovensku má sexuálne násilie a obchodovanie s ľuďmi stúpajúcu tendenciu

Zdroj: TS MV SRSexuálne násilie na ženách a deťoch je pretrvávajúcim fenoménom aj na Slovensku. Dôkazom toho...

Návrh pomoci pre mladých dospelých z centier má plnú podporu ministra Milana Krajniaka

Zdroj: TS MPSVaR SRMinister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak podporuje návrh zákona z dielne poslancov...