piatok, 26 apríla, 2024
Domov Slovensko NA TOTO OCHORENIE ZOMIERA NA SLOVENSKU 38 ĽUDÍ DENNE

NA TOTO OCHORENIE ZOMIERA NA SLOVENSKU 38 ĽUDÍ DENNE

Na Slovensku i vo svete čelíme množstvu rôznych chorôb. Napriek neustálemu vývoju technológií bojujeme s ochoreniami, ktoré naši zdravotníci nedokážu vyliečiť žiadnymi metódami či liekmi. Na Slovensku zomierajú ľudia prevažne na srdcovo-cievne choroby, cukrovku, či choroby dýchacej sústavy. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí je však rakovina.

V roku 2018 na Slovensku zomrelo na nádorové ochorenie 13 663 ľudí. Priemerne tak za jeden deň umrie až 38 ľudí. Najviac úmrtí zaznamenali vo vekovej kategórií nad 70 rokov, avšak aj čísla zomrelých v produktívnom veku sú prekvapivo vysoké – až 4176 ľudí bolo vo veku od 20 do 65 rokov, čo tvorí takmer tretinu z celkového počtu úmrtí. Pozor by si tak mal dávať každý, nielen starší ľudia.

Čo sa týka pohlaví, podľa štatistík Národného onkologického registra sú na rakovinu náchylnejší muži. V porovnaní so ženami ich v roku 2018 zomrelo o 1660 viac. Medzi najčastejšie nádorové ochorenia u mužov patrí rakovina priedušiek a pľúc, hrubého čreva, prostaty a konečníka, u žien je to jednoznačne rakovina prsníka. Častým ženským ochorením je aj rakovina krčka maternice.

Teraz sa pozrime na štatistiky z územného pohľadu. Najvyššiu úmrtnosť v roku 2018 zaznamenal Nitriansky kraj, nádorom tu podľahlo viac ako 2000 ľudí za jediný rok. Naopak, najnižšiu úmrtnosť evidujeme v Trenčianskom kraji, kde je toto číslo o štvrtinu menšie. Z miest je na tom najhoršie práve Nitra, a taktiež Nové Zámky, kde v roku 2018 zomrelo cez 470 ľudí.

Rovnako nepriaznivé sú aj čísla nových prípadov. Za jeden rok na Slovensku pribudne vyše 30 000 ľudí s nádorovým ochorením. To znamená, že v priemere každých 15 minút ochorie v našej krajine na rakovinu jeden človek. Dnešné štatistiky už vedia aj predpokladať nárast v najbližších rokoch. Predpokladá sa, že v blízkej dobe pribudne takmer 9000 nových pacientov, z toho 21,4% bude bojovať s rakovinou pľúc, a 16,8% s rakovinou hrubého čreva.

Rakovina neobchádza ani známych ľudí a celebrity. V týchto dňoch je toho ukážkou moderátorka Aneta Parišková. V utorok sa na sociálnych sieťach zverila s informáciou, že bojuje s touto zákernou chorobou. Diagnostikovali jej Non-Hodgkinov syndróm, čo je rakovina lymfatického systému. Moderátorka sa nachádza v nemocnici a odkazuje všetkým, že boj len tak ľahko nevzdá. My jej v tom silno držíme palce.

Zdroj: FB post/Aneta Parišková

Čísla, ktoré tu môžeme vidieť, sú neúprosné. Preto nezabúdajme na prevenciu, ktorou je dobrá životospráva, dostatok čerstvého vzduchu a pohybu, a taktiež kvalitná vyvážená strava. Aj vďaka týmto krokom si môžeme ochrániť to najpodstatnejšie, čo máme – naše zdravie.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Bezplatné webináre pre manažment a zamestnancov škôl pokračujú aj v druhom polroku

Zdroj: STATPEDU Štátny pedagogický ústav poskytuje počas epidémie koronavírusu podporu učiteľom, riaditeľom či rodičom. Okrem publikovania záväzných rozhodnutí...

Slovensko vlani nepotrápil len COVID, ale aj iné mimoriadne udalosti

Rok 2020 bol náročný pre záchranné zložky a celkovo orgány krízového riadenia štátu a samosprávy nielen pre pandémiu koronavírusu. Minulý rok riešili 536 mimoriadnych...

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku uskutočnilo takmer o štvrtinu svadieb menej

Zdroj: ŠÚ SR Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23...

Máme alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Za minulý rok 2020 bolo zobchodovaných 60 Slovákov. Alarmujúci je počet detských obetí obchodovania s ľuďmi. Tie boli využívané najmä na nútené žobranie...