piatok, 26 apríla, 2024
Domov Slovensko Slovensko môže novými testami na COVID-19 pomôcť svetu

Slovensko môže novými testami na COVID-19 pomôcť svetu

Slovensku sa podarilo vyvinúť test na diagnostiku ochorenia COVID-19, vďaka čomu môže pomôcť krajinám zasiahnutým pandémiou.

Zdroj: MZV/ÚVZSR

Poprední slovenskí vedci zo spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a zostavili sadu reagencií podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre spoľahlivú detekciu vírusu SARS-CoV-2.

Generálny riaditeľ Pavol Čekan spolu s vedcom Robertom Mistríkom predstavili unikátny test na včasnú diagnostiku ochorenia COVID-19. Test bol vyvinutý v rekordne krátkom čase.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková 19. mája 2020 navštívila spoločnosť MultiplexDX. „Ide o príkladnú spoluprácu verejného, akademického a súkromného sektora, ktorá dáva nádej na efektívnejší boj s pandémiou,“ vyjadrila I. Brocková a dodala: „je výborné, keď sa špičkoví slovenskí vedci ako v tomto prípade vrátia zo zahraničia späť na Slovensko a dosahujú takéto vynikajúce výsledky.“

Slovenský test s vysokým medzinárodným štandardom kvality bol oficiálne registrovaný. Slovensko sa takto stalo nielen svetovým lídrom vo výrobe automobilov, ale tiež miestom špičkového biotechnologického vývoja. „Urobíme všetko pre to, aby sa slovenský test dostal aj do iných krajín sveta, kde ho potrebujú,“ uviedla štátna tajomníčka Ingrid Brocková.

Nadácia ESET podporila vývoj testu a poskytla finančné prostriedky na prvých 100 tisíc kusov z Fondu na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19. Tieto testy boli podarované slovenským štátnym inštitúciam.

„Ďakujeme tímu slovenských vedcov za vývoj a darovanie RT-PCR testov na nový koronavírus. Laboratórna diagnostika je jedným zo základných pilierov boja proti tomuto ochoreniu. Darované sety nám v aktuálnej situácií pomôžu a využijeme ich. Je skvelou správou, že Slovensko dokáže byť v uvedenej oblasti sebestačné, tento potenciál je možné využiť aj v prípade výskytu ďalších vírusových ochorení,“ podotkol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko vysvetlil, že Fond vytvorili preto, aby pomohli zabezpečiť účinnú diagnostiku v masovom meradle, čo sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom vedy. „Aj v takejto kritickej situácii sa tak ukazuje dôležitosť podpory vedy na Slovensku, ktorej sa venujeme dlhodobo,“ zdôraznil Richard Marko.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Bezplatné webináre pre manažment a zamestnancov škôl pokračujú aj v druhom polroku

Zdroj: STATPEDU Štátny pedagogický ústav poskytuje počas epidémie koronavírusu podporu učiteľom, riaditeľom či rodičom. Okrem publikovania záväzných rozhodnutí...

Slovensko vlani nepotrápil len COVID, ale aj iné mimoriadne udalosti

Rok 2020 bol náročný pre záchranné zložky a celkovo orgány krízového riadenia štátu a samosprávy nielen pre pandémiu koronavírusu. Minulý rok riešili 536 mimoriadnych...

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku uskutočnilo takmer o štvrtinu svadieb menej

Zdroj: ŠÚ SR Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23...

Máme alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Za minulý rok 2020 bolo zobchodovaných 60 Slovákov. Alarmujúci je počet detských obetí obchodovania s ľuďmi. Tie boli využívané najmä na nútené žobranie...