Zdroj: Správy RTVS

Ešte na začiatku roku 2019 vláda schválila rekonštrukciu Rooseveltovej nemocnice za vyše 100 miliónov eur. Ani po dvoch rokoch však k rekonštrukcii takmer 40 ročnej budovy nedošlo. Projekt schválila ešte bývalá vláda. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ale tvrdí, že na rekonštrukciu peniaze nie sú.

„Predošlá vláda nechala len pár miliónov eur, ktoré sme potrebovali použiť na záchranné operácie v súvislosti s pandémiou COVID,“ uviedol minister zdravotníctva.

Nemocnica má pritom už takmer rok vysúťaženého dodávateľa stavebných prác. Dôjsť malo však ku konfilktu záujmov pri verejnom obstarávaní. Úrad pre verejné obstarávanie počas kontroly porušenie zákona nezistil, avšak napriek tomu podal trestné oznámenie. Zdôvodňuje to tým, že jeho kompetencie sú oklieštené.

Vedenie Rooseveltovej nemocnice sa odvoláva na prvotnú kontrolu ÚVO. „Podľa nášho názoru ÚVO svojim stanoviskom potvrdil správnosť nášho postupu a nekonštatoval porušenie zákona v procese verejného obstarávania, “ vysvetlila hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

Minister zdravotníctva dodal, že vláda sa zaoberá aj iným riešením ako je rekonštrukcia. „Vzhľadom na Plán obnovy, by sme v regióne Banskej Bystrice a Zvolena postavili novú nemocnicu,“ naznačil Marek Krajčí. Čo by to však znamenalo pre existujúcu nemocnicu?

„Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici bola a vždy bude len jedna, pretože je s mestom úzko prepojená. Pokiaľ by sa Rooseveltka presťahovala čo i len o kilometer ďalej a Detská fakultná nemocnica by sa nepresťahovala spolu s ňou, rádovo by jej vzrástli náklady. Sme totiž na sebe závislí pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Rodinným striebrom Rooseveltky sú ľudia, ktorí v nej pracujú, pretože na jednom mieste a v jednom čase spolu stále dokážu spolupracovať multidisciplinárne tímy bez toho, aby vznikali neriešiteľné situácie. Akýmkoľvek externým zásahom v podobe delenia kolektívu sa táto symbióza zničí,“ vyjadrila generálna riaditeľka Miriam Lapuníková.