streda, 21 februára, 2024
Domov Nezaradené Monument v Majeri sa uchádza o prestížne ocenenie

Monument v Majeri sa uchádza o prestížne ocenenie

Zdroj: banskabystrica.sk

Ešte v roku 2016 vyhlásilo mesto v spolupráci so Slovenskou komorou architektov urbanisticko-architektonickú súťaž „Obnova vojnového cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri.“ Cieľom bolo priniesť návrh komplexného riešenia pietneho miesta a prinavrátiť mu dôstojnosť, ktorú si zaslúži.

Autori víťazného návrhu – Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Maroš Greš navrhli na cintoríne v Majeri vybudovať objekt – Monument, za ktorý získali už nejedno významné ocenenie. Aktuálne je ich dielo nominované za Slovensko na prestížnu európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe Award.

Za MONUMENT získali autori v roku 2019 Cenu Dušana Jurkoviča a v októbri 2020 aj ocenenie CE ZA AR v kategórii občianske a priemyselné budovy. Ďalším významným úspechom by mohlo byť prestížne európske ocenenie Mies van der Rohe Award, ktoré sa usporadúva každé dva roky.

Foto: Štefan Moravčík – ARCHINFO

Momentálne je vo výbere asi 400 projektov nominovaných jednotlivými krajinami za celú Európu a práve pripravujeme podklady do ďalších fáz súťaže, v ktorých bude prebiehať užší výber. Konkurencia je obrovská a šanca na postup veľmi malá, ale už nominácia do toho najlepšieho v Európe, čo sa udialo v architektúre za posledné dva roky, je pre nás významné ocenenie. Sme radi, že sme v Banskej Bystrici dostali príležitosť venovať sa Majeru,“ hovoria autori projektu.

Nominácie budú podľa autorov zverejnené na webe:  https://eumiesaward.com/.  Cintorín v Majeri by sa mal dočkať aj tretej fázy svojej obnovy. Podľa víťazného návrhu architektov spočíva v úprave priestoru medzi vojnovým a civilným cintorínom na druhej strane cesty. Ide o rozšírenie spevnenej plochy až po severnú stranu a pribudnúť by malo aj oddychové miesto na sedenie.

Veľmi ma teší, že projekt obnovy vojnového cintorína v Majeri žne úspech za úspechom. Držím palce autorom projektu a pevne verím, že budú úspešní aj v tejto prestížnej európskej súťaži. Pokiaľ ide o ďalšie plány, v tomto roku sa pokúsime získať ďalšie mimorozpočtové zdroje, aby sa nám podarilo dokončiť aj tretiu fázu obnovy. Som rád, že vojnovému cintorínu sme vrátili dôstojnosť, ktorú si zaslúži a verím, že projekt sa nám podarí dokončiť do finálnej podoby,“ dopĺňa primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

- Advertisment -

Najčítanejšie

BBSK spustil prípravu desiatky očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných denne

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500...

Pred 30 rokmi transplantovali v Banskej Bystrici prvú obličku

Zdroj: FNsPFDR Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia - transplantácia obličky. Aj napriek zložitej pandemickej...

Kraj je pripravený nasadiť na očkovanie 25 tímov

Banskobystrický samosprávny kraj ponúkol pred viac ako týždňom pomoc štátu s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19. Dohodnúť sa mu do...

BBSK vyzýva prostredníctvom letáku občanov, aby neriskovali, že nakazia iných

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho...