Zdroj: FNsPFDR

Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia – transplantácia obličky. Aj napriek zložitej pandemickej situácii doma i vo svete, sme si pripomenuli významnú udalosť, ktorá posunula FNsP  F. D. Roosevelta Banská Bystrica o obrovský krok vpred a na desaťročia ju umiestnila medzi špičku v medicíne na Slovensku.

25. januára 1991 o 16.00 h sa v mladom transplantačnom centre začala prvá transplantácia obličky.

Príjemcom bol 39 – ročný František Očenáš z Podkoníc. Cesta obličky od darcu až k príjemcovi trvala 16 hodín. Zákrok vedený MUDr. Ľudovítom Lacom, Csc.  prebehol bez komplikácií. Telo Františka Očenáša darovaný orgán prijalo a poskytol mu šancu na plnohodnotnejší život.

V prvých chvíľach to bol stres, nevedeli sme ako to dopadne. Mali sme pocit zodpovednosti, že musíme byť úspešní. Nakoniec to všetko dobre dopadlo, musím povedať, že sme boli veľmi šťastní,“ povedala tesne po prvej transplantácii nefrologička MUDr. Eva Lacková, PhD., jedna zo zakladajúcich členov a neskôr dlhoročná vedúca transplantačného centra.

Za tých tridsať rokov dostalo v našom centre rovnakú príležitosť už 985 pacientov.

Transplantačné centrum v Banskej Bystrici sa počas svojej 30. ročnej histórie neustále rozvíjalo a pripísalo si v rámci slovenskej transplantológie aj niekoľko významných prvenstiev.

Transplantácia ako najkomplexnejšia a najefektívnejšia liečba pacienta s nezvratným orgánovým zlyhaním je významným medzníkom v histórii medicíny. Transplantačný program patrí medzi top programy každej nemocnice.

Sme šťastní, že program v našej nemocnici funguje, vďaka obrovskému nadšeniu, dlhoročnej spolupráci špičkových odborníkov a odhodlaných zdravotníkov, už tri desaťročia. Úprimná vďaka všetkým členom transplantačného centra, za ich dlhoročnú starostlivosť a záchranu stoviek životov“ povedala Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice.

Transplantačné centrum pri FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici bolo zriadené dekrétom vydanom Ministerstvom zdravotníctva SR v septembri  1990 ako tretie na Slovensku.

Tím FNsPFDR. Foto: Fakultná Nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta