Zdroj: banskabystrica.sk/Mgr. Dominika Mojžišová

Mesto Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým okresným úradom plánuje najbližší víkend (16. – 17. januára 2021 od 8:00 do 18:00 hod.) zorganizovať komunitné, resp. cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu. Pracujúci totiž vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu a v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii preto majú vyššiu pravdepodobnosť byť šíriteľmi nákazy COVID-19.

Samospráva vyzýva inštitúcie, podniky a obchodné prevádzky sídliace v okrese Banská Bystrica, aby nám nahlásili predbežný počet záujemcov o testovanie. Pripravujeme tiež online registračný systém na adrese: testovanie.banskabystrica.sk, vďaka ktorému by sme na odberných miestach predišli dlhým radom v tomto nepriaznivom počasí. Online registračný systém by mal byť dostupný už zajtra v dopoludňajších hodinách.

Informácie od zamestnávateľov o počte záujemcov o testovanie samospráve poslúžia na zistenie predbežného počtu testovaných. Online registračný systém umožní záujemcom nahlásiť sa na testovanie na presný čas a miesto.

Kto sa môže prísť otestovať?

Týka sa to ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň disponujú potvrdením od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu.

Každý záujemca sa musí zaregistrovať. Urobiť tak môžete TU

V prípade, že sa vám nepodarí zaregistrovať online, môže tak urobiť telefonicky prostredníctvom kontaktu 048/4330 777. Týmto spôsobom je možné sa zaregistrovať  od štvrtka do soboty v čase od 8:00 do 15:00 hod.

Vyzývame zamestnávateľov, podniky a obchodné prevádzky sídliace v okrese Banská Bystrica a zamestnávateľov, ktorých zamestnanci fyzicky vykonávajú prácu v našom okrese, aby nám nahlásili, koľko ich zamestnancov má záujem pretestovať sa na ochorenie COVID-19. Zároveň ich žiadame, aby svojich zamestnancov motivovali k tomu, aby túto formu pretestovania využili, a prispeli tak k zlepšeniu epidemiologickej situácie v našom meste aj okrese“ vyzýva primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Odberné miesta

V Banskej Bystrici je vytvorených 13 mobilných odberných miest:

 1. Základná škola s materskou školou Jána Bakossa, Bakossova 5, 974 01 Banská Bystrica
 2. Základná škola Ďumbierska 17, 974 11 Banská Bystrica
 3. Základná škola, Jozefa Gregora Tajovského, Gaštanová 12, 974 09 Banská Bystrica
 4. Základná škola, Golianova 8, 974 01 Banská Bystrica
 5. Základná škola Moskovská 2, 974 04 Banská Bystrica
 6. Základná škola, Pieninská 27, 974 11 Banská Bystrica
 7. Základná škola s materskou školou, Radvanská 1, 974 05 Banská Bystrica
 8. Základná škola, Sitnianska 32, 974 11 Banská Bystrica
 9. Základná škola, Spojová 14, 974 04 Banská Bystrica
 10. Základná škola Slobodného slovenského vysielača, Skuteckého 8, 974 01 Banská Bystrica
 11. Základná škola, Trieda SNP 20, 974 01 Banská Bystrica
 12. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica, Cesta k nemocnici 1, 975 56 Banská Bystrica

„Komunikovali sme aj so starostami okolitých obcí s tým, že sme pripravení poskytnúť testovanie aj pre ich obyvateľov, ktorí pracujú v našom meste alebo v podnikoch, firmách a prevádzkach v rámci okresu. Budeme pripravení operatívne reagovať, aby sme záujem o testovanie dokázali pokryť,“ dopĺňa primátor Nosko.

Mesto Banská Bystrica dodáva, že komunitné testovanie nie je povinné, ale je dobrovoľné. Ak ste pracujúci, bolo by dobré, keby ste sa zúčastnili, nakoľko ide o zodpovednosť voči kolegom, ktorých môžete v práci ohroziť. Dobrovoľné cielené testovanie nie je celoplošné testovanie nariadené Vládou SR. Celoplošné testovanie by sa malo uskutočniť nasledujúci víkend 23.-24.1.

Mesto Banská Bystrica ho organizuje preto, že chce chrániť svojich obyvateľov a pomôcť k zlepšeniu súčasnej situácie nakoľko pracujúci ľudia vytvárajú v meste najväčšiu mobilitu a môžu byť šíriteľmi nákazy. Sme presvedčení, že vzhľadom na počasie a obdobie lockdownu je komunitné testovanie pre pracujúcich ľudí prospešnejšie, ako testovanie všetkých obyvateľov.

Testovania sa môžu zúčastniť všetci pracujúci ľudia, ktorí nemôžu svoju prácu vykonávať na home office. Foto: Pixabay

Na dobrovoľné komunitné testovanie sa môžu prihlásiť aj živnostníci, tí však budú musieť predložiť pred testovaním živnostenský preukaz.

Ak spadáte do výnimky(pracujete v kritickej infraštruktúre alebo máte prácu, ktorú nemôžete vykonávať z domu a využívate mestské materské školy alebo detské jasle) a ak sa na dobrovoľnom cielenom komunitnom testovaní počas tohto víkendu nedáte otestovať, vaše dieťa môže nastúpiť do škôlky alebo jaslí, nakoľko toto testovanie je DOBROVOĽNÉ.

Všetky odberné miesta vytvorené v priestoroch základných škôl budú po uzavretí dôkladne dezinfikované.