Združenie miest a obcí Slovenska podporilo novelu zákona o odpadoch

0
520
Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Foto: Pixabay

Zdroj: ZS MŽP

Stabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov i zálohovanie plastových fliaš a plechoviek v pôvodnom termíne. To prináša navrhovaná novela zákona o odpadoch, ktorú parlament včera posunul do druhého čítania. Novele dnes vyjadrilo podporu i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Novela zákona o odpadoch má riešiť aplikačné problémy, ktoré vyplývajú z rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Legislatíva sa týka i prevencie pred opakovaním sa situácií výpovedí Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) s množstvom obcí. Zmluvy by mali platiť najmenej dva roky, vďaka čomu budú môcť OZV efektívnejšie plánovať svoje výdavky a obciam nebude hroziť každoročné vypovedanie zmlúv.  Envirorezort tiež navrhuje vrátiť pôvodný termín štartu zálohovania PET fliaš a hliníkových obalov. Termín bol oddialený pre obavu z dôsledkov pandémie nového koronavírusu na 1. január 2023. Teraz sa má posunúť späť na 1. január 2022.

Minister životného prostredia Ján Budaj zdôraznil, problematiku odpadového hospodárstva považuje za prioritnú: „Je to pre Slovensko veľká výzva. Nemôžeme na jednej strane kritizovať envirozáťaže z čias socializmu a na strane druhej nezodpovedne vytvárať skládky zmesového odpadu pre budúce generácie.“ 

Podľa slov zástupcu ZMOS-u Radomíra Brtáňa, združenie oceňuje spoluprácu s ministerstvom životného prostredia: „Obce a mestá museli doteraz systém dofinancovávať, aby vytvorili komfortný systém pre občanov a zabezpečovali miery triedenia, ktoré sme sa ako Slovenská republika zasadili dodržiavať a splniť,“ uviedol s tým, že očakáva zmeny k lepšiemu.

Verím, že separované zložky odpadu sa už nebudú objavovať v zmesovom odpade, čím klesne tlak na vytváranie nových skládok,“ minister Budaj podčiarkol na záver.