streda, 21 februára, 2024
Domov Články Poslanci podporili regionálne gymnáziá, prijať budú môcť viac študentov

Poslanci podporili regionálne gymnáziá, prijať budú môcť viac študentov

Poslanci Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja podali pomocnú ruku trom regionálnym gymnáziám, ktorým v posledných rokoch najvýraznejšie poklesli počty študentov. Namiesto ich zatvorenia odhlasovali trojročný plán rozvoja, ktorý im dá šancu opäť sa vzchopiť.

Gymnázium F. Švantnera v Novej Bani, Gymnázium A. Sládkovičova v Krupine a Gymnázium Štúrova v Detve. To sú tri regionálne školy, ktorým sa Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) rozhodol podať pomocnú ruku. Plán ich zachovania v sieti škôl dnes odhlasovali krajskí poslanci, vďaka ich podpore dostanú gymnáziá novú šancu na reštart.

„Nechceme ísť cestou zatvárania škôl, ale ich rozvoja. Preto sme sa rozhodli vypracovať a predložiť zastupiteľstvu stratégiu, ktorá pri každom z troch regionálnych gymnázií počíta s navýšením maximálneho počtu žiakov prvých ročníkov, znížením prevádzkových nákladov na budovy a vznikom komisie na záchranu školy,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zapoja riaditeľov, rodičov aj poslancov

Školy majú tri roky na to, aby dokázali do svojich lavíc opäť prilákať študentov a potrebné dofinancovanie zo strany kraja znížili na úroveň 30-tisíc eur. Ak sa školám dokonca podarí ušetriť, kraj im sumu šetrenia zdvojnásobí a vráti v podobe dotácie na ďalší rozvoj. Rovnako im už pre nasledujúci školský rok navýši maximálne počty žiakov, ktorých budú môcť prijať do prvých ročníkov. Viac peňazí tak môžu získať aj od štátu z normatívu.

„Tento plán počíta so zainteresovaním riaditeľa školy, zástupcu rady školy, rady rodičov, dvoch poslancov BBSK za príslušný okres a jedného zástupcu Úradu BBSK v komisii, ktorá sa bude aktívne zaoberať záchranou gymnázia. Je pre nás dôležité umožniť nadaným mladým ľuďom, aby sa mohli vzdelávať v kvalitných školách v mieste svojho bydliska a rozvíjať tak intelektuálny potenciál regiónov,“ doplnil Ján Lunter.

Podobne to vidí aj poslanec za volebný obvod Krupina Maroš Skopal: „Je veľmi dobré, že bol schválený materiál na záchranu gymnázií v mestách Krupina, Detva a Nová Baňa. Verím, že tento krok bude silným impulzom nielen pre samotné školy, ale najmä pre obyvateľov uvedených regiónov. Záleží nám, aby aj v menších regiónoch nášho kraja bolo gymnaziálne štúdium zachované a dostupné.“

Kvalitu výučby na novobanskom gymnáziu a potrebu participácie verejnosti pri jeho zachovaní vyzdvihol aj poslanec za volebný obvod Žarnovica Ján Havran.

„Som presvedčený, že schválený materiál je dobrým predpokladom na to, aby Gymnázium v Novej Bani mohlo plniť svoje poslanie aj naďalej. Vopred jednoznačne stanovené podmienky zachovania považujem za férovú ponuku BBSK všetkým, ktorí sa snažia o zachovanie a rozvoj tejto školy. Nemám obavu z toho, že by naša škola v budúcnosti mala problémy so splnením nastavených podmienok, pretože poskytuje kvalitné vzdelávanie a patrí medzi najlepšie gymnáziá v kraji. Je len na nás, všetkých obyvateľoch regiónu, aby sme si gymnázium s dlhou históriou zachovali ešte na ďalšie roky,“ povedal.

Zachovanie školy podporí aj vzťah k regiónu

Plán na pomoc trom regionálnym gymnáziám, ktorý našiel podporu naprieč celým politickým spektrom, počíta do školského roku 2023/2024 so zvýšením počtu žiakov v jednotlivých školách na 114. Aktuálne navštevuje gymnázium v Detve celkovo 85 žiakov, gymnázium v Krupine 82 žiakov a novobanské gymnázium 84 žiakov.

„Teší ma, že vedenie Úradu BBSK a poslanci BBSK sa zaujímajú o školstvo v regióne a podávajú potrebnú pomoc našim školám. Avšak nie je to len o tom. Za úspechom škôl stojí aj spolupráca samospráv, podnikateľského sektora a hlavne rodičov. Dlhšie sledujem úbytok študentov v našich stredných školách a obávam sa, že tu medzi obyvateľmi detvianskeho okresu sa šíri dezinformácia o kvalite týchto škôl, čo razantne odmietam. Treba ich navštíviť, treba sa pozrieť na výsledky a pozrieť si dôkladne smerovanie týchto škôl, čo všetko môžu a ponúkajú deťom a regiónu,“ povedal podpredseda BBSK a poslanec za okres Detva Roman Malatinec.

V podobnom duchu sa vyjadril aj ďalší z poslancov za detviansky okres a primátor Hriňovej Stanislav Horník: „Som rád, že samosprávny kraj podáva pomocnú ruku na záchranu kvalitného a dostupného všeobecného vzdelávania priamo v našich regiónoch. Je na manažmentoch našich gymnázií, na podpore miestnych samospráv, rodičovskej obce, výchovných poradcoch pôsobiacich na našich základných školách, či túto pomoc zúročíme. V konečnom dôsledku to zostávame dlžní zakladateľom našich regionálnych gymnázií a tiež nastupujúcej vzdelanej generácií, ktorá by mohla profitovať z konkurencieschopného „rodinného“ vzdelávania priamo v regióne.“

Na dobrú úroveň a úspešnosť absolventov gymnázia v Detve poukázal aj primátor mesta a krajský poslanec Ján Šufliarsky, ktorý poslancom poďakoval, že hlasovali za jeho záchranu.

„Gymnázium v Detve je potrebné zachovať do budúcnosti aj z dôvodu, aby mládež z nášho okresu a samotného mesta Detva neodchádzala študovať na gymnáziá do iných miest. Je to finančne nákladné a časovo náročné a mnohí z nich by sa po štúdiu už naspäť nevrátili. Keď budú mať možnosť študovať v Detve, bude sa silnejšie upevňovať aj ich vzťah k nášmu mestu a nášmu krásnemu Podpoľaniu,“ povedal.

Zdroj: TS

- Advertisment -

Najčítanejšie

BBSK spustil prípravu desiatky očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných denne

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500...

Pred 30 rokmi transplantovali v Banskej Bystrici prvú obličku

Zdroj: FNsPFDR Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia - transplantácia obličky. Aj napriek zložitej pandemickej...

Kraj je pripravený nasadiť na očkovanie 25 tímov

Banskobystrický samosprávny kraj ponúkol pred viac ako týždňom pomoc štátu s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19. Dohodnúť sa mu do...

BBSK vyzýva prostredníctvom letáku občanov, aby neriskovali, že nakazia iných

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho...