piatok, 26 apríla, 2024
Domov Články Otváranie škôl a zrušené prijímacie skúšky. Čo na to rodičia, doplatia na...

Otváranie škôl a zrušené prijímacie skúšky. Čo na to rodičia, doplatia na to deti?

Zdroj: MŠ SR, TASR

Uvoľňovanie opatrení prinieslo aj rozhodnutie v dlho diskutovanej téme – otváranie škôl a škôlok. V 4. fáze Vláda SR prijala rozhodnutie, že od 1. júna sa otvoria všetky škôlky, a 1. stupeň základných škôl + 5. ročník (druhý stupeň ZŠ). Názory sa rôznia, vo väčšine prípadov sú ale rodičia s týmto rozhodnutím spokojní.

Otvorenie škôl od 1. júna 2020 budú sprevádzať prísne hygienické a ochranné opatrenia. Za vytvorenie a udržanie bezpečného prostredia pre žiakov aj pedagógov na konkrétnej materskej alebo základnej škole v súlade s aktuálnymi predpismi je zodpovedný jej zriaďovateľ.

Platí to aj pre zabezpečenie dostatočného množstva ochranných rúšok, rukavíc, dezinfekcie či ďalších pomôcok, ktoré si bude vyžadovať prevádzka škôl v júni.

 „Budeme sa snažiť, aby sme školám, učiteľom, rodičom aj žiakom uľahčili prechod naspäť do škôl. Verím, že tak ako sme spoločne zvládli cestu z tried do online sveta, zvládneme aj cestu naspäť,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

V Banskej Bystri prejavilo záujem o opätovný nástup detí do materskej školy až 97% rodičov. V materskej škole bude môcť byť v skupine najviac 15 detí a v základnej škole maximálne 20 detí. Vytvorená skupina sa nebude meniť, aj keď počet žiakov klesne, čím nebude dochádzať k migrácií žiakov medzi jednotlivými skupinami. Obsah a formu všetkých vzdelávacích a záujmových činností bude nutné voliť tak, aby boli zaistené hygienicko–epidemiologické opatrenia.

Žiaci, ktorí zostanú doma a tí z vyšších ročníkov, teda žiaci 6. – 9. ročníkov ZŠ, sa budú naďalej vzdelávať dištančne.

Veľmi diskutovanou témou však naďalej zostáva zrušenie prijímačiek na stredné školy. Online prijímacie skúšky podľa ministra školstva neboli možné, nakoľko podmienky v domácom prostredí nemajú všetci rovnaké. „Takisto by bol problém aj pri technickom vybavení škôl,“ dodal Branislav Gröhling.

Žiakov tak prijímajú a budú prijímať podľa známok na konci 8. ročníka a z polroka 9. ročníka. Žiaci z náročnejších výberových škôl sa tak s horším priemerom známok pravdepodobne nedostanú na požadovanú strednú školu, napriek tomu, že ich vedomosti sú rozsiahlejšie ako vedomosti žiakov z inej základnej školy. Prijímacie skúšky by rozdiely vo vedomostiach odhalili. Tie však boli zrušené, a žiaci nemajú možnosť ústneho preskúšania a prehodnotenia, aké bola udelené v prípade ústnych maturít.

Ministerstvo tvrdí, že situácia sa vyrieši presunmi počas roka. Na to však budú pravdepodobne potrebné prestupové skúšky. Bližšie informácie o tejto situácií sa však dozvieme až neskôr. „Ide o veľmi silný signál do budúcna, že chceme, aby sa školy takýmto spôsobom profilovali,“ dodal minister školstva.

- Advertisment -

Najčítanejšie

BBSK spustil prípravu desiatky očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných denne

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500...

Pred 30 rokmi transplantovali v Banskej Bystrici prvú obličku

Zdroj: FNsPFDR Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia - transplantácia obličky. Aj napriek zložitej pandemickej...

Kraj je pripravený nasadiť na očkovanie 25 tímov

Banskobystrický samosprávny kraj ponúkol pred viac ako týždňom pomoc štátu s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19. Dohodnúť sa mu do...

BBSK vyzýva prostredníctvom letáku občanov, aby neriskovali, že nakazia iných

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho...