streda, 21 februára, 2024
Domov Blog ZLATÁ BAŇA NA SLOVENSKU. ROZPRÁVKA ALEBO SKUTOČNÝ PRÍBEH?

ZLATÁ BAŇA NA SLOVENSKU. ROZPRÁVKA ALEBO SKUTOČNÝ PRÍBEH?

Labková patrola, Frozen, Barbie, Toy Story a kopec ďalších animovaných príbehov zo zahraničia sa na nás valia v komerčných TV, prídeme do obchodu a tam na nás vykúkajú peračníky, tričká, postavičky, proste všetko od výmyslu sveta s tématikou tých istých animovaných príbehov, ktoré ráno púšťame našim deťom. Videli ste už ale niekde animovaný príbeh zo Slovenska? Napr. Myšacia bundička, hrdina Jelenček, Janko a Marienka, Duch vo fľaši, Dvanástich mesiačikov a kopec ďalších X príbehov, ktoré vymysleli šikovné Slovenky alebo Slováci? Videli ste hrdinov, lego, postavičky, peračníky z príbehov spracovaných na Slovensku a predávaných do celého sveta?

Ja teda nie. Ale prečo? Však aj ruská Máša sa dokázala presadiť, aj No počkaj zajac, či český Krtek.

Áno chcem tým povedať, že naše zlato kreatívneho priemyslu môžu byť práve slovenské rozprávky

Európska únia už dávnejšie zistila, že práve kreatívny priemysel je odvetvie, ktoré tvorí zhruba 3,3% podielu HDP. Vo veľkej Británii sa odhaduje dokonca na 8% z HDP. (zdroj: SIEA). Ja si myslím, že u nás, na Slovensku to môže byť zlatá baňa. Keby sme samozrejme chceli.

Slovenské rozprávky, či už tie ľudové, alebo autorské. Podľa mňa majú obrovský potenciál v celom svete. Príbehy, ktoré napísal častokrát sám život alebo hrdinovia, ktorých vieme prispôsobiť dnešnej dobe. Technika na animovanie existuje, dokonca aj šikovní ľudia, od scenáristov, autorov až po producentov, či animátorov. Všetko máme, tak kde je problém?

Skôr ako povieme, že problémom sú peniaze, povedzme si čo všetko to môže priniesť

Predstavte si, že máme animované slovenské príbehy, ktoré pochádzajú alebo vychádzajú z ľudových slovenských rozprávok. Všade máme hrdinov tých príbehov, postavičky, obliečky, peračníky, no proste všetko. Na veľkej ploche si vystaviame veľký Rozprávkovo Land, urobíme národný festival rozprávok pre malých aj veľkých. Celý koncept multiplikujeme v iných jazykoch a vuala, naša krajina zarába. Áno vyžaduje si to veľké náklady, vyžaduje si to ľudí a dobre odvedenú ale aj dobre zaplatenú prácu, ale cost-benefit je podľa mňa ďaleko, ďaleko väčší a dá to robiť dlhodobo. A nakoniec, nemusíme tu predávať akésy dlhopisy a zadlžovať ľudí, predávajme pridanú hodnotu. 😉

Dokonca nám na to dáva samotná Európska únia peniaze, stačí to len urobiť („just do it“)

Európska únia nám v druhom programovom období ponúka nemalé finančné prostriedky (cca 220 mil. eur), aby sme si povedali ako chceme podporiť kreatívny priemysel na Slovensku. Jednu časť sme už zazmluvnili s kratívnymi firmami, či tvorcami na malé projektíky, rozširujúce ich činnosť (super až na tú slučku na krk čo sme im dali, ale o tom inokedy). Tu druhú časť (väčšiu) sme stále neboli schopní použiť. Stačí len mať plán, urobiť ho, no my nie sme schopní 5 rokov minúť niečo, na čo nám dáva niekto peniaze len preto, lebo nevieme ako to chceme mať? Alebo len niektorí nie su ochotní počúvať a veľa ľudí rozhodujúcich o toku týchto financií ešte stále pozerá na iný prospech? Toto nechám na otvorenú diskusiu, nech som spravodlivý.

V každom prípade dajte mi vedieť, či sa Vám moja úvaha o slovenských rozprávkach páči a mali by sme vybrať touto cestou.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Obchádzkovej trase na Muráni hrozí neprejazdnosť

Banskobystrický samosprávny kraj upozorňuje vodičov, ktorí majú povolenie používať obchádzkovú trasu medzi Muráňom a Prednou Horou cez Národný park Muránska planina,...

Seniori sú ľahká korisť pre podvodníkov, ktorý ich chcú obrať o peniaze

Zdroj: TS MV SR Ministerstvo vnútra SR sa seniorom, ktorí spadajú do kategórie zákonom chránených osôb (osoba nad...

BBSK bude preventívne testovať zamestnancov v ohrozených zariadeniach

Po dvoch ohlásených kolách celoštátneho testovania bude Banskobystrický samosprávny kraj pokračovať v pravidelnom preventívnom testovaní zamestnancov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Cieľom...

Detská fakultná nemocnica začala s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou začali s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy. Liek je aktuálne podávaný prvej pacientke Nelke.