štvrtok, 25 apríla, 2024
Domov Články Slovensko môže novými testami na COVID-19 pomôcť svetu

Slovensko môže novými testami na COVID-19 pomôcť svetu

Slovensku sa podarilo vyvinúť test na diagnostiku ochorenia COVID-19, vďaka čomu môže pomôcť krajinám zasiahnutým pandémiou.

Zdroj: MZV/ÚVZSR

Poprední slovenskí vedci zo spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a zostavili sadu reagencií podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre spoľahlivú detekciu vírusu SARS-CoV-2.

Generálny riaditeľ Pavol Čekan spolu s vedcom Robertom Mistríkom predstavili unikátny test na včasnú diagnostiku ochorenia COVID-19. Test bol vyvinutý v rekordne krátkom čase.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková 19. mája 2020 navštívila spoločnosť MultiplexDX. „Ide o príkladnú spoluprácu verejného, akademického a súkromného sektora, ktorá dáva nádej na efektívnejší boj s pandémiou,“ vyjadrila I. Brocková a dodala: „je výborné, keď sa špičkoví slovenskí vedci ako v tomto prípade vrátia zo zahraničia späť na Slovensko a dosahujú takéto vynikajúce výsledky.“

Slovenský test s vysokým medzinárodným štandardom kvality bol oficiálne registrovaný. Slovensko sa takto stalo nielen svetovým lídrom vo výrobe automobilov, ale tiež miestom špičkového biotechnologického vývoja. „Urobíme všetko pre to, aby sa slovenský test dostal aj do iných krajín sveta, kde ho potrebujú,“ uviedla štátna tajomníčka Ingrid Brocková.

Nadácia ESET podporila vývoj testu a poskytla finančné prostriedky na prvých 100 tisíc kusov z Fondu na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19. Tieto testy boli podarované slovenským štátnym inštitúciam.

„Ďakujeme tímu slovenských vedcov za vývoj a darovanie RT-PCR testov na nový koronavírus. Laboratórna diagnostika je jedným zo základných pilierov boja proti tomuto ochoreniu. Darované sety nám v aktuálnej situácií pomôžu a využijeme ich. Je skvelou správou, že Slovensko dokáže byť v uvedenej oblasti sebestačné, tento potenciál je možné využiť aj v prípade výskytu ďalších vírusových ochorení,“ podotkol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko vysvetlil, že Fond vytvorili preto, aby pomohli zabezpečiť účinnú diagnostiku v masovom meradle, čo sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom vedy. „Aj v takejto kritickej situácii sa tak ukazuje dôležitosť podpory vedy na Slovensku, ktorej sa venujeme dlhodobo,“ zdôraznil Richard Marko.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Obchádzkovej trase na Muráni hrozí neprejazdnosť

Banskobystrický samosprávny kraj upozorňuje vodičov, ktorí majú povolenie používať obchádzkovú trasu medzi Muráňom a Prednou Horou cez Národný park Muránska planina,...

Seniori sú ľahká korisť pre podvodníkov, ktorý ich chcú obrať o peniaze

Zdroj: TS MV SR Ministerstvo vnútra SR sa seniorom, ktorí spadajú do kategórie zákonom chránených osôb (osoba nad...

BBSK bude preventívne testovať zamestnancov v ohrozených zariadeniach

Po dvoch ohlásených kolách celoštátneho testovania bude Banskobystrický samosprávny kraj pokračovať v pravidelnom preventívnom testovaní zamestnancov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Cieľom...

Detská fakultná nemocnica začala s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou začali s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy. Liek je aktuálne podávaný prvej pacientke Nelke.