Pozreli sme sa, koľko kávy spotrebuje priemerný Slovák ročne

0
681
Slováci vlani skonzumovali 2,8 kilogramu kávy na obyvateľa. Foto: Pixabay

Zdroj: Jana Morháčová/ŠÚ SR

Včerajší deň patril káve. My sme sa dnes pozreli na tento obľúbený kofeínový nápoj zbližšia. Slovákom káva stále chutí, podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR obyvateľ krajiny vlani v priemere skonzumoval až 2,8 kilogramu kávy.

Dlhodobo sa spotreba na Slovensku pohybuje na úrovni 3,05 kilogramu (kg) na obyvateľa (10-ročný priemer). Najvyššiu spotrebu kávy dosiahlo Slovensko v roku 2014, kedy spotreboval jeden človek v priemere za rok až 3,6 kg tejto plodiny. Najmenej – 1,4 kg kávy skonzumovali obyvatelia Slovenska v roku 1990.

Káva je jedným z najviac obľúbených nápojov na svete. Podľa údajov statista.com v rokoch 2018/2019 sa na celom svete spotrebovalo viac ako 165 miliónov vriec kávy (jedno vrece je 60 kg) pri miernom medziročnom náraste o 4,4 %.

Kým pred desiatimi rokmi 250 gramov praženej kávy stálo v slovenských obchodoch  v priemere 2,01 eura, vlani sme zaplatili už 3,01 eura. Cena 100-gramového balenia instantnej kávy s kofeínom vzrástla z 3,8 eura v roku 2009 na minuloročných 4,2 eura. Vlani bolo možné objednať si šálku kávy espresso (7g) v kaviarňach na Slovensku v priemere za 1,2 eura.

Na Slovensko sa doviezlo vlani 40,7 tisíca ton kávy v hodnote 179,4 milióna eur. Medziročne sa dovezený objem znížil o takmer 8 % a v porovnaní s rokom 2015 viac ako o 10 %. Najviac kávy dovezenej na Slovensko v súhrne za posledných päť rokov pochádzalo z Nemecka, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Talianska.

Celkový vývoz kávy zo Slovenska dosiahol vlani 32-tisíc ton, čo predstavovalo takmer 159 miliónov eur. Medziročne sa množstvo vyvezenej kávy zvýšilo približne o 3 %. Krajinou číslo jeden, kam smerovalo v priebehu posledných päť rokov zo Slovenska najviac praženej i nepraženej kávy, bolo Maďarsko, nasledovalo Rakúsko, Česká republika, Poľsko a Rumunsko.

Spracovanie čaju a kávy uvádzalo minulý rok na Slovensku ako hlavnú činnosť 129 aktívnych firiem a organizácií (právnických a fyzických osôb). Súčasne sa 42 subjektov  prioritne venovalo veľkoobchodu s kávou, čajom, kakaom a korením (podľa štatistického registra organizácií).

Foto: Pixabay

Podľa údajov Eurostatu sa do Európskej únie v roku 2019 doviezlo viac ako 3,1 milióna ton kávy v celkovej hodnote 7,7 miliardy eur. Najväčší objem smeroval do Nemecka, 1,1 milióna ton, nasledovalo Taliansko s 604-tisíc tonami a Belgicko s 301-tisíc tonami kávy. Objem dovozu kávy do EÚ za desať rokov narástol o 15 %. Väčšina kávy dovezenej do EÚ vlani pochádzala z Brazílie 981-tisíc ton, Vietnamu 736-tisíc ton a Hondurasu 235-tisíc ton kávy.

Medzinárodný deň kávy sa oslavuje od roku 2015 a vyhlásila ho Medzinárodná organizácia pre kávu (International Coffee Organization). Tento deň okrem propagácie a oslavy tohto nápoja slúži aj k tomu, aby sa pozornosť ľudí obrátila tiež k pracovníkom a životným podmienkam tých, ktorí ju pestujú.