piatok, 2 júna, 2023
Domov Články Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský: Z repky sa nenajeme, prichádzajú zásadné zmeny

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský: Z repky sa nenajeme, prichádzajú zásadné zmeny

Zdroj: Rádio Slovensko/ Z prvej ruky

Potravinová sebestačnosť na Slovensku je alarmujúca. Poukázal na to minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

„Žili sme v istej bubline, v pocite sebestačnosti. Ukázalo sa, a to je pridaná hodnota krízy, že naša potravinová sebestačnosť nie je dostatočná. To, čo máme na našich regáloch síce vyzerá bohato, ale pravda môže byť oveľa tvrdšia,“ vyjadril sa minister.

Národné sebectvo iných krajín sa môže pre nás stať veľmi vážnym mementom. Ak v zahraničí sami nebudú mať dostatok potravín, nemusia nám ich chcieť v budúcnosti dovážať, čo môže mať za následok nedostatok potravín v našich regáloch.

Na slovenských poliach sa ročne vypestuje 250% repky olejnatej, ktorú následne vo veľkej miere vyvážame do zahraničia, predovšetkým do automobilového priemyslu. Táto komodita je veľmi dobre obchodovateľná za dobré ceny. Z repky sa však nenajeme. Na druhej strane dopestujeme len 54% zemiakov. Túto klasickú plodinu, ktorá je typická pre naše pomery, musíme dovážať. Je potrebné znížiť produkciu repky a nahradiť ju domácou produkciou potravín, ktoré dovážame. Ministerstvo pôdohospodárstva však plánuje už v najbližších mesiacoch rázne zmeny.

Zdroj: Pixabay

„Sme jedna z dvoch krajín v Európskej únií, ktorá ešte nemá zastropovanie. To znamená, že celé roky dávame priame platby na produkciu bez obmedzenia. Nemôžeme sa producentom diviť, pretože pestovanie repky je po mnohých stránkach pre nich výhodné, avšak nie je výhodným pre slovenských spotrebiteľov,“ podotýka minister pôdohospodárstva.

Tento vážny moment pre krajinu nebude mierený proti pestovaniu repky, ale producenti to už nebudú môcť robiť z hľadiska podpory tak neobmedzene ako doteraz. Tým sa zabezpečí spravodlivé rozdelenie príspevkov.

Poslanec NR SR Richard Takáč podotýka, že poľnohospodárov netreba rozdeľovať na malých, stredných a veľkých, ale na aktívnych a neaktívnych. Aktívni farmári by tak mali byť maximálne podporení.

Zdroj: Pixabay

„Keď malí, strední alebo začínajúci farmári dostanú prostriedky, ktoré teraz dávame do repky alebo do agropodnikov, dokážeme zvýšiť ich efektivitu tým, že ich budeme podporovať. A pokiaľ budú produkovať to, čo potrebujeme, tá podpora tu bude. Nemôžeme ich nútiť, ale vytvárame mantinely,“ dodáva Ján Mičovský.

Minister pôdohospodárstva dúfa, že tieto zmeny budú viditeľné už v nasledujúcom roku, a že sebestačnosť našej krajiny sa tak zvýši.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Obchádzkovej trase na Muráni hrozí neprejazdnosť

Banskobystrický samosprávny kraj upozorňuje vodičov, ktorí majú povolenie používať obchádzkovú trasu medzi Muráňom a Prednou Horou cez Národný park Muránska planina,...

Seniori sú ľahká korisť pre podvodníkov, ktorý ich chcú obrať o peniaze

Zdroj: TS MV SR Ministerstvo vnútra SR sa seniorom, ktorí spadajú do kategórie zákonom chránených osôb (osoba nad...

BBSK bude preventívne testovať zamestnancov v ohrozených zariadeniach

Po dvoch ohlásených kolách celoštátneho testovania bude Banskobystrický samosprávny kraj pokračovať v pravidelnom preventívnom testovaní zamestnancov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Cieľom...

Detská fakultná nemocnica začala s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou začali s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy. Liek je aktuálne podávaný prvej pacientke Nelke.