COVID-19 v BBSK: V oranžovej fáze sú štyri školy, kraj ponúkne pomoc pri dohľadávaní kontaktov

  0
  367
  Úrad BBSK. Zdroj: BBSK

  Zdroj: BBSK

  Aktuálne informácie o vývoji situácie s ochorením COVID-19 v Banskobystrickom samosprávnom kraji a v organizáciách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti k 6. októbru 2020.

  Štyri stredné školy, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa aktuálne nachádzajú v oranžovej fáze semaforu. Okrem Strednej zdravotníckej školy v Banskej Bystrici, ktorá je oranžová od minulého týždňa, ide o Gymnázium Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici, SOŠ techniky a služieb v Brezne a SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene.

  Vyučovanie v triedach, ktoré sa ocitli v karanténe, prebieha dištančným spôsobom, momentálne nie je v červenej fáze žiadna stredná škola zriaďovaná krajom. Situácia je stabilizovaná aj v zariadeniach sociálnych služieb, kde stále platí plošný zákaz návštev a prísne hygienické opatrenia.

  Stretnutie s riaditeľmi RUVZ

  Dnes, v utorok 6.10. je plánované stretnutie zástupcov Úradu BBSK a regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré by malo priniesť aj odpoveď na otázku, ako postupovať v prípade ambulantných služieb. Tie zatiaľ plošne zatvorené nie sú, ambíciou kraja je udržať ich chod čo najdlhšie, samozrejme za predpokladu, že takúto prevádzku vyhodnotia aj regionálne úrady verejného zdravotníctva ako bezpečnú.

  Regionálnym úradom verejného zdravotníctva ponúkneme ako kraj pomoc pri dohľadávaní kontaktov pozitívnych prípadov, čo sa momentálne ukazuje ako najväčší problém. Ak o ňu prejavia záujem, vstúpime do celého procesu,“ povedal župan Ján Lunter.

  Kultúra sa musela prispôsobiť situácii

  Po karanténe, ktorú absolvovali zamestnanci Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene, obnovuje divadlo od utorka 6. októbra svoju činnosť. „Všetci testovaní zamestnanci boli negatívni, od utorka sa preto v rámci obmedzených možností vraciame pred našich divákov. Upravený program nájdu záujemcovia na webových stránkach divadla, kapacita na jednotlivé predstavenia sa pohybuje od 20 do 30 divákov,“ povedala riaditeľka DJGT Jana Raffajová.

  Otvorené sú aj ostatné kultúrne inštitúcie, ktoré sa prispôsobili novým podmienkam a na október pripravili pestrú paletu podujatí. „Návštevníci a diváci sa môžu cítiť bezpečne, pretože na podujatiach dodržiavame prísne hygienické opatrenia. Výber je bohatý, od zaujímavých výstav až po kurzy tradičných remeselných techník. Divadlá upravili svoj repertoár tak, aby sa do sály zmestilo čo najviac divákov, pripravené sú aj viaceré premiéry,“ povedal vedúci oddelenia kultúry BBSK Peter Černek.