streda, 17 apríla, 2024
Domov Blog Čo sa to stalo? Vďaka Bohu, že žijem na Slovensku.

Čo sa to stalo? Vďaka Bohu, že žijem na Slovensku.

Koronavírus, slovo, ktoré už niektorí z nás nemôžu ani počuť. Avšak stále sa týka nás všetkých, či už pracovne, osobne, alebo „slobodou“. Ekonomická kríza, ktorá prišla, a v plnej sile ešte len príde sa dotkne takmer každého segmentu. Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že od začiatku až po koniec trpí, a bude trpieť najmä segment cestovného ruchu. Cestovný ruch tvorí približne 10% svetovej ekonomiky. Veľa? Určite áno.

Posledné desaťročie ukázalo ľuďom po celej planéte, aké je jednoduché a krásne objavovať svet. Cestovanie sa stalo neodmysliteľnou súčasťou našich životov. To, čo bolo voľakedy nedosiahnuteľné sa stalo bežnou záležitosťou. Letenky za „pár šupiek“ po celej Európe, otvorené hranice, exotické dovolenky, ktoré si mohli dovoliť iba vyvolení sa zrazu stali omnoho dostupnejšie a slová „tento víkend ideme do Milána len tak“ stále častejšie. Mladá generácia už nepoznala, treba šetriť dva roky na to, aby som mohol uvidieť kus sveta, stačilo počkať na dobrú zľavu leteckých spoločností. Jednoducho povedané, cestovanie sa stalo bežnou aktivitou, pre niekoho závislosťou a pre ďalšieho splneným snom a pre mnohé krajiny sveta najsilnejším zdrojom príjmov.

Z jedného dňa na druhý sa všetko zmenilo. Niekoľko aerolínií vyhlásilo krach, krajiny, ktorých HDP tvorí z veľkej častí cestovný ruch a ľudia podnikajúci v cestovnom ruchu kričia o pomoc.

Ale cestovný ruch nie sú iba letecké spoločnosti, cestovne kancelárie a agentúry, kde si povieme, veď bez nich sa dá žiť. Cestovný ruch sú veľkí, strední ale aj tí najmenší podnikatelia. Sú to ubytovacie zariadenia všetkých úrovní od päťhviezdičkových hotelov až po pána Janka, ktorý celý život zasvätil svojmu malému penziónu, sú to reštaurácie, kaviarne, múzeá, galérie a ďalšie desiatky služieb. Ale nie sme iba vo svete služieb, ale sme aj v maloobchode – suveníry, domáce produkty, výrobky ručnej výroby a ručného spracovania, ktoré majú veľký odbyt práve vďaka fungujúcemu cestovnému ruchu. A to som určite zabudla ešte niekoľko podstatných „hráčov“. A skúsme sa zamyslieť, koľko ľudí pracuje v tomto sektore? A zase máme odpoveď, veľa. Cestovanie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou a už to nie je možné zmeniť. Necestovať by pre mnohých znamenalo stratu slobody.

VŠADE DOBRE, DOMA NAJLEPŠIE

Táto veta vystihuje všetko. Priznajme si, koľko z nás si vďaka koronavírusu povedalo, Bože, ďakujem, že som sa narodil na Slovensku? Alebo, že vďaka Bohu, že žijem na Slovensku?

Žiaľ, aj ja sa radím, medzi ľudí, ktorí pracujú v sfére cestovného ruchu. Mám maličkú cestovnú kanceláriu, ktorá organizuje poznávacie zájazdy do zahraničia, ale i na Slovensko pre cudzincov. Pravda však je, že aj napriek zložitej situácii v ktorej sme sa cestovné kancelárie ocitli, viem, že byť v bezpečí a byť zdraví je to hlavné. Zobúdzam sa každý deň so slovom ĎAKUJEM na perách.

Cestovať môžeme stále. Po Slovensku. A Slovensko má čo ponúknuť. Slovensko má všetko. A teraz je ten správny čas to objaviť.  Motto našej cestovnej kancelárie je „Správny cestovateľ pozná svoju vlastnú krajinu, až potom cestuje za jej hranice.“ A keď to všetko skončí, a svet bude opäť bezpečný, každý z nás, ktorému srdce bije pre cestovanie Vám rád opäť ukáže ktorýkoľvek kút sveta.

PODPORME DOMÁCI TRH

Kedy, ak nie teraz? Podporme svojou návštevou slovenské mestá, obce, navštívme naše galérie a múzeá, ubytujme sa v našich penziónoch a hoteloch, uprednostnime lokálne ubytovacie zariadenia pred medzinárodnými sieťami. A najmä, kúpme si dnes produkty od malých predajcov, poďme sa najesť do slovenskej reštaurácie, a zahraničné fastfoody skúsme na určitý čas vynechať. Čím priamejšia bude naša podpora, tým bude silnejší pozitívny dopad na malých a lokálnych poskytovateľov služieb.  Dnes sú tie eurá, ktoré minieme a to, kde ich minieme, podstatnejšie ako kedykoľvek predtým.

Začína to konaním a rozhodnutím každého z nás. Pomáhajme si a podporme sa.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Obchádzkovej trase na Muráni hrozí neprejazdnosť

Banskobystrický samosprávny kraj upozorňuje vodičov, ktorí majú povolenie používať obchádzkovú trasu medzi Muráňom a Prednou Horou cez Národný park Muránska planina,...

Seniori sú ľahká korisť pre podvodníkov, ktorý ich chcú obrať o peniaze

Zdroj: TS MV SR Ministerstvo vnútra SR sa seniorom, ktorí spadajú do kategórie zákonom chránených osôb (osoba nad...

BBSK bude preventívne testovať zamestnancov v ohrozených zariadeniach

Po dvoch ohlásených kolách celoštátneho testovania bude Banskobystrický samosprávny kraj pokračovať v pravidelnom preventívnom testovaní zamestnancov vo svojich zariadeniach sociálnych služieb. Cieľom...

Detská fakultná nemocnica začala s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy

V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou začali s inovatívnou liečbou cystickej fibrózy. Liek je aktuálne podávaný prvej pacientke Nelke.