Aliancia je oporou a kompasom stability, čo potvrdzuje aj v boji s aktuálnou pandémiou

0
531
Bezpečnostná konferencia Globsec 2020. Foto: MO SR

Zdroj: TS MO SR

V Bratislave dnes začala jedna z najvýznamnejších bezpečnostných konferencií v Európe – Globsec Bratislava fórum 2020. Tohtoročná ústredná téma „uzdravme svet spoločne“ je inšpirovaná aktuálnou situáciou s pandémiou COVID-19. Do diskusie sa zapojil aj minister obrany SR Jaroslav Naď, ktorý dnes vystúpil v paneli s názvom „Kompas stability – nadčasová užitočnosť Aliancie“.

„Aj počas pandémie sa opäť potvrdzuje, že pre európsku bezpečnosť a obranu neexistuje žiadna alternatíva k NATO. To svojou pripravenosťou a solidaritou dokazuje nespochybniteľný význam, ktorého výhody pociťujú krajiny aj v tomto náročnom období svetovej pandémie. Zároveň je súčasná situácia príležitosťou identifikovať prípadné nedostatky a bezodkladne na ne reagovať. Aj takýmto spôsobom sa v spojeneckom kruhu stávame čoraz silnejšími a jednotnejšími,“ vyzdvihol šéf slovenského rezortu obrany Jaroslav Naď.

Spolu s ním diskutovali na tému užitočnosti Aliancie aj Artis Pabriks – podpredseda vlády a minister obrany Lotyšskej republiky a Harjit Singh Sajjan – minister národnej obrany Kanady. V súvislosti s reakciou Aliancie na pandémiu ocenili ministri počas diskusie aj rýchlu reakciu NATO na vzniknutú situáciu, napríklad prostredníctvom zabezpečenia dodávok a prepravy ochranných prostriedkov a zdravotníckeho materiálu v rámci aliančného Programu strategickej vzdušnej prepravy SALIS, ktorého možnosti využilo aj Slovensko.

Konferencie Globsec sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: MO SR

„Aktuálna situácia vytvorila priestor na informovanie verejnosti o význame a výhodách členstva v NATO aj v súvislosti s pandémiou, a to formou pozitívnej skúsenosti a príkladov priamo z praxe,“ zdôraznil minister J. Naď. V tejto súvislosti partnerom priblížil aj nasadenie slovenských vojakov v boji proti šíreniu COVID-19. Zároveň informoval o posilnení komunikácie s verejnosťou, v rámci ktorej rezort priblížil úlohy vojakov v domácom a tiež medzinárodnom krízovom manažmente.

Už tradične sa na konferencii zúčastnil aj štátny tajomník rezortu Marian Majer. Prvý deň začal účasťou na Obrannom fóre, ktoré vytvára priestor pre stretnutie a diskusiu odborníkov zo štátnych inštitúcií, súkromného sektora, mimovládnych organizácií či akademického sektora. Panel s účasťou štátneho tajomníka sa zameral na obranné iniciatívy EÚ a možnosti ich ďalšieho rozvoja. „Vývoj v obrannej politike EÚ je za posledné roky pozitívny a tento trend treba udržať,“ zhodnotil. Okrem toho dnes M. Majer diskutoval aj o vplyve hybridných hrozieb a klimatických zmien na bezpečnosť a obranu a o tom, v čom môžu ísť ozbrojené sily v oblasti znižovania dopadov na klímu príkladom.

Aktuálny ročník bezpečnostnej konferencie Globsec sa uskutočňuje za prísnych epidemiologických opatrení, pričom každý účastník sa musí preukázať negatívnym testom na COVID-19, nie starším ako 12 hodín. Vzhľadom na to sa časť účastníkov zúčastňuje na konferencii prostredníctvom online prenosov.