Aj Slovensko sa snaží pomôcť Bejrútu v ťažkých časoch

0
399

Dnes, 11. augusta odletel do Bejrútu vládny špeciál Airbus A319 s vyše 6-tononovou zásielkou.

„Do Libanonu dopravíme náklad zdravotníckeho materiálu, potravín a liekov, čo sú komodity, ktoré obyvatelia ťažko skúšaného Bejrútu potrebujú momentálne najviac,“ spresnil minister vnútra Roman Mikulec s tým, že let vládneho špeciálu potrvá vyše troch hodín. Zároveň vyzdvihol profesionálnu prácu koordinačného tímu podieľajúceho sa na kompletizácii humanitárnej pomoci.

Realizácia tejto pomoci je výsledkom koordinácie rezortov vnútra, zahraničných vecí, obrany a zdravotníctva. „Osud zranených nám nie je ľahostajný a chceme priložiť pomocnú ruku k dielu. V tejto humanitárnej pomoci budú primárne zahrnuté lieky proti bolesti, infúzna terapia, obväzy či vaty. Ide o lieky a zdravotnícky materiál na ošetrovanie a liečbu zranených v hodnote približne 45 000 eur,“povedala Jana Ježíková, štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR.

Súčasťou nákladu sú aj dve tony trvanlivých potravín, ktoré poskytla organizácia Človek v ohrození a ďalší zdravotnícky materiál od Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Pomoc pre obyvateľov Bejrútu. Foto: MV SR

Finančná pomoc vo výške 100 000 eur z rozpočtu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je určená Libanonskému humanitárnemu fondu, ktorý spravuje Humanitárna agentúra OSN (OCHA). Ide o spoľahlivého medzinárodného partnera s dobrou znalosťou miestnych pomerov, ktorý dokáže efektívne mobilizovať finančné zdroje a zabezpečiť pomoc operatívne a tam, kde je najviac potrebná.

„Slovensko súcití s ťažko zasiahnutým libanonským obyvateľstvom a svoju solidaritu vyjadruje konkrétnou materiálnou i finančnou humanitárnou pomocou. Veľmi si vážim snahu pomôcť Bejrútu zo strany slovenskej verejnosti, ako aj mimovládnych organizácií, ktoré organizujú finančné zbierky a zároveň prispeli cenným materiálom do aktuálne zasielanej pomoci,“ uviedol minister zahraničných vecí Ivan Korčok.