sobota, 11 júla, 2020
Domov Slovensko Živnostníci: Štátnu pomoc treba zjednodušiť a prestať strašiť sankciami

Živnostníci: Štátnu pomoc treba zjednodušiť a prestať strašiť sankciami

Zdroj: TS SŽZ

Združenie podnikateľov Slovenska, Slovenský živnostenský zväz a Slovak Business Agency v spolupráci s Wilio.sk a Podnikajte.sk uskutočnili prieskum medzi živnostníkmi a podnikateľmi. Cieľom bolo zistiť názory a skúsenosti živnostníkov, malých a stredných podnikateľov s využívaním podporných opatrení na zmiernenie dopadov koronakrízy a zároveň získať informácie na potrebné zmeny.

Do prieskumu sa zapojilo 1043 respondentov, ktorí reprezentovali malé a stredné podniky. Zber dát prebiehal od 15.05.2020 do 22.05.2020.

Väčšina respondentov zhodnotila ekonomický balíček pomoci v čase koronakrízy ako nedostatočný. O pomoc nežiadajú najmä z dôvodu, že nespĺňajú podmienky, alebo výška príspevku nestojí za množstvo administratívy a hroziace sankcie. Podnikatelia by uvítali zjednodušenie podmienok pomoci, no rovnako aj nižšie odvody.

Prieskum ukázal, že 56,1% opýtaných hodní možnosti a podmienky ekonomických opatrení ako nedostatočné. Najkritickejší pohľad majú podnikatelia z odvetví stravovanie, nespokojných je až 76,1% respondentov. Zároveň je nespokojných takmer 70% opýtaných podnikateľov z odvetvia ubytovania. Najmenej kriticky sú opatrenia vnímané podnikateľmi v stavebníctve.

Zdroj: TS Slovenský živnostenský zväz

„Podnikatelia žiadali rýchlu a jednoduchú pomoc, žiaľ aj výsledky nášho najnovšieho prieskumu potvrdzujú opak a mnohé firmy sa o prijaté opatrenia ani neuchádzajú,“ skonštatoval Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Ján Pálenčár, 1. viceprezident Slovenského živnostenského zväzu uviedol, že štatistiky o miere využívania záchranných opatrení sú alarmujúco nízke. Pomoc pre živnostníkov by mala byť podľa ich názoru vyššia a plošnejšia.

Podnikatelia uviedli, že najväčším problémom je zložitosť podporných opatrení, problematická orientácia v nich a nejednoznačné informácie, ktoré sa navyše často menia.

Mnoho firiem  o podporu nepožiadalo z dôvodu, že nespĺňajú požadované kritériá. Až 40 % opýtaných podnikateľov a živnostníkov, ktorým situácia počas koronavírusu spôsobila problémy, nespĺňa požadované podmienky podpory. A približne tretina označuje čerpanie za administratívne náročné voči výške samotnej podpory. Táto spätná väzba nám ukazuje ako komplikované podmienky a príliš špecifické kritériá spôsobujú, že pre mnohých príde pomoc až príliš neskoro alebo vôbec,” vyjadril sa František Duračinský, riaditeľ Wilio.sk.

Zdroj: TS Slovenský živnostenský zväz

Ján Pálenčár dodáva, že pre zvýšenie miery čerpania pomoci je v prvom rade potrebné odstrániť komplikované podmienky nárokovateľnosti a nezastrašovať firmy sankciami či kontrolami.

23% opýtaných podnikateľov by uvítalo zjednodušenie podmienok, 18% zjednodušenie žiadostí a zlepšenie informovanosti. Taktiež by im pomohlo zníženie odvodov alebo predĺženie ich čiastočného odpustenia (22,4%).

„Okrem kompenzácie škôd spôsobených zatvorením prevádzok je v tejto dobe obzvlášť potrebná flexibilita a minimum byrokratických prekážok. Zároveň firmy potrebujú aspoň základnú stabilitu a predvídateľnosť podmienok na podnikanie. Ak sa zmeny ohlasujú zo dňa na deň, nedokážu plánovať a nepomáhame ich prežitiu ani zachovaniu zamestnanosti,“ dodal Ján Solík. „Je tiež najvyšší čas na diskusiu o opatreniach, ktoré pomôžu ekonomike po kríze nadýchnuť sa,“ uzavrel Solík.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Letné školy budú vzdelávať takmer 8500 detí

Zdroj: TS MŠVVŠŽiaci základných škôl si naplno užívajú prázdniny a oddychujú od školských povinností. V posledných troch augustových...

Slovensko chce v druhej vlne pandémie ochrániť tých najzraniteľnejších

Zdroj: TS MPSVRMinisterstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa pripravuje na príchod druhej vlny pandémie koronavírusu...

Čokoláda sa teší u Slovákov veľkej obľube

Zdroj: ŠÚ SRV utorok 7.júla sme si pripomenuli Deň čokolády - najpopulárnejšej sladkosti na svete. Slovensko...

Bývalý poradca Kisku bude šéfovať Súdnej rade. Chce robiť všetko inak.

Súdna rada na Slovenku vznikla v roku 2001 a tvorí ju 18 členov. Jej zriadenie bolo pre Slovenskú republiku základným pilierom pre vstup do...