štvrtok, 18 apríla, 2024
Domov Slovensko Živnostníci: Štátnu pomoc treba zjednodušiť a prestať strašiť sankciami

Živnostníci: Štátnu pomoc treba zjednodušiť a prestať strašiť sankciami

Zdroj: TS SŽZ

Združenie podnikateľov Slovenska, Slovenský živnostenský zväz a Slovak Business Agency v spolupráci s Wilio.sk a Podnikajte.sk uskutočnili prieskum medzi živnostníkmi a podnikateľmi. Cieľom bolo zistiť názory a skúsenosti živnostníkov, malých a stredných podnikateľov s využívaním podporných opatrení na zmiernenie dopadov koronakrízy a zároveň získať informácie na potrebné zmeny.

Do prieskumu sa zapojilo 1043 respondentov, ktorí reprezentovali malé a stredné podniky. Zber dát prebiehal od 15.05.2020 do 22.05.2020.

Väčšina respondentov zhodnotila ekonomický balíček pomoci v čase koronakrízy ako nedostatočný. O pomoc nežiadajú najmä z dôvodu, že nespĺňajú podmienky, alebo výška príspevku nestojí za množstvo administratívy a hroziace sankcie. Podnikatelia by uvítali zjednodušenie podmienok pomoci, no rovnako aj nižšie odvody.

Prieskum ukázal, že 56,1% opýtaných hodní možnosti a podmienky ekonomických opatrení ako nedostatočné. Najkritickejší pohľad majú podnikatelia z odvetví stravovanie, nespokojných je až 76,1% respondentov. Zároveň je nespokojných takmer 70% opýtaných podnikateľov z odvetvia ubytovania. Najmenej kriticky sú opatrenia vnímané podnikateľmi v stavebníctve.

Zdroj: TS Slovenský živnostenský zväz

„Podnikatelia žiadali rýchlu a jednoduchú pomoc, žiaľ aj výsledky nášho najnovšieho prieskumu potvrdzujú opak a mnohé firmy sa o prijaté opatrenia ani neuchádzajú,“ skonštatoval Ján Solík, prezident Združenia podnikateľov Slovenska.

Ján Pálenčár, 1. viceprezident Slovenského živnostenského zväzu uviedol, že štatistiky o miere využívania záchranných opatrení sú alarmujúco nízke. Pomoc pre živnostníkov by mala byť podľa ich názoru vyššia a plošnejšia.

Podnikatelia uviedli, že najväčším problémom je zložitosť podporných opatrení, problematická orientácia v nich a nejednoznačné informácie, ktoré sa navyše často menia.

Mnoho firiem  o podporu nepožiadalo z dôvodu, že nespĺňajú požadované kritériá. Až 40 % opýtaných podnikateľov a živnostníkov, ktorým situácia počas koronavírusu spôsobila problémy, nespĺňa požadované podmienky podpory. A približne tretina označuje čerpanie za administratívne náročné voči výške samotnej podpory. Táto spätná väzba nám ukazuje ako komplikované podmienky a príliš špecifické kritériá spôsobujú, že pre mnohých príde pomoc až príliš neskoro alebo vôbec,” vyjadril sa František Duračinský, riaditeľ Wilio.sk.

Zdroj: TS Slovenský živnostenský zväz

Ján Pálenčár dodáva, že pre zvýšenie miery čerpania pomoci je v prvom rade potrebné odstrániť komplikované podmienky nárokovateľnosti a nezastrašovať firmy sankciami či kontrolami.

23% opýtaných podnikateľov by uvítalo zjednodušenie podmienok, 18% zjednodušenie žiadostí a zlepšenie informovanosti. Taktiež by im pomohlo zníženie odvodov alebo predĺženie ich čiastočného odpustenia (22,4%).

„Okrem kompenzácie škôd spôsobených zatvorením prevádzok je v tejto dobe obzvlášť potrebná flexibilita a minimum byrokratických prekážok. Zároveň firmy potrebujú aspoň základnú stabilitu a predvídateľnosť podmienok na podnikanie. Ak sa zmeny ohlasujú zo dňa na deň, nedokážu plánovať a nepomáhame ich prežitiu ani zachovaniu zamestnanosti,“ dodal Ján Solík. „Je tiež najvyšší čas na diskusiu o opatreniach, ktoré pomôžu ekonomike po kríze nadýchnuť sa,“ uzavrel Solík.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Bezplatné webináre pre manažment a zamestnancov škôl pokračujú aj v druhom polroku

Zdroj: STATPEDU Štátny pedagogický ústav poskytuje počas epidémie koronavírusu podporu učiteľom, riaditeľom či rodičom. Okrem publikovania záväzných rozhodnutí...

Slovensko vlani nepotrápil len COVID, ale aj iné mimoriadne udalosti

Rok 2020 bol náročný pre záchranné zložky a celkovo orgány krízového riadenia štátu a samosprávy nielen pre pandémiu koronavírusu. Minulý rok riešili 536 mimoriadnych...

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku uskutočnilo takmer o štvrtinu svadieb menej

Zdroj: ŠÚ SR Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23...

Máme alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Za minulý rok 2020 bolo zobchodovaných 60 Slovákov. Alarmujúci je počet detských obetí obchodovania s ľuďmi. Tie boli využívané najmä na nútené žobranie...