Zdroj: MŠVVaŠ SR

Na základe uznesenia vlády prechádza od pondelka 26. októbra 2020 ostávajú otvorené materské školy a prvý stupeň základných škôl. Druhý stupeň základných škôl a stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie, a to vrátane prvého stupňa špeciálnych základných škôl a špeciálnych stredných škôl. Ministerstvo chce školám v online vzdelávaní pomôcť. Investuje 6 miliónov eur na nákup digitálnych technológií pre školy z vlastných zdrojov.

Od začiatku týždňa na dištančné vzdelávanie prejdú základné umelecké školy. Školské kluby detí fungujú ďalej. Zároveň minister školstva vyzval školy, aby posilnili personál školských klubov aj o zamestnancov druhého stupňa, ktorí vyučujú výchovy alebo nevyučujú dištančne.

Foto: MŠVVaŠ

„Musíme myslieť na to, aby lekári, sestry, zamestnanci nemocníc, zamestnanci elektrární, vodární a rodičia s malými deťmi, ktorí majú malé deti a nemôžu pracovať z domu, mohli chodiť do práce a živiť svoje rodiny. Zároveň pre malé deti v tomto veku je mimoriadne dôležité navštevovať školu, rozvíjať zručnosti, jemnú motoriku či učiť sa písať,“ zdôraznil Branislav Gröhling. Dodal, že ak majú rodičia obavy, dieťa nemusia dať do materskej školy alebo ho môžu rodičia ospravedlniť zo základnej školy. Pri obmedzeniach je podľa jeho slov nutné myslieť na to, aby Slovensko neostalo zo dňa na deň paralyzované. „Veľmi pekne ďakujem všetkým učiteľom, ktorí učia či už prezenčne alebo online a ďakujem, že vďaka práci našich učiteľov školy zatiaľ situáciu zvládajú veľmi dobre. Chcem tiež vyzvať rodičov, aby komunikovali so školami, aby si spolu tento mesiac všetci nastavili čo najlepšiu spoluprácu a fungovanie,“ doplnil minister školstva.

Foto: MŠVVaŠ

V tejto náročnej situácii zároveň ministerstvo podáva školám pomocnú ruku. Investuje totiž ďalších 6 miliónov eur na nákup digitálnych technológií pre školy z vlastných zdrojov. Schému digitalizácie rezort školstva vypracoval už v lete. Školy dostanú financie v sume od 500 do 4 000 eur na nákup webkamier, konektorov, routerov či novej techniky.

Ministerstvo školstva okrem toho upravuje výdavky v rámci jedného z národných projektov a žiada o ďalšie zdroje na digitalizáciu z programu REACT-EU. „Digitalizácia je jednou z našich priorít a robíme všetko pre to, aby sme na tento účel získali potrebné financie. Aktuálne sme našli úspory v našom rozpočte, ale snažíme sa čo najviac využiť aj iné zdroje ako eurofondy či REACT-EU,“ uviedol minister. Rovnako sa rezort školstva dohodol s operátormi na navýšení hlasových hovorov a dát pre učiteľov. Pre tých, ktorí učia online pomocou digitálnych technológií a potrebujú sa pripojiť na internet, cez mobil alebo komunikujú so žiakmi cez telefón, môžu cez riaditeľa požiadať o navýšenie dát v objeme minimálne 10 GB a neobmedzené volania. Od 22. októbra 2020 na stránke, kde školy vypĺňajú COVID školský semafor, riaditeľ školy cez svoje EDU ID môže požiadať o aktiváciu hlasových a dátových služieb zadaním mobilných telefónnych čísel svojich učiteľov.Minister školstva na tlačovej konferencii tiež oznámil, že rezort komunikuje so splnomocnenkyňou pre rómske menšiny, aby mohla byť nadviazaná spolupráca s ich terénnymi pracovníkmi. Tí môžu vypomáhať s vyučovaním pre marginalizované skupiny.

Z dôvodu celoplošného testovania sa upravuje aj termín jesenných prázdnin, ktoré sa presúvajú na piatok 30. októbra a pondelok 2. novembra.  Okrem jesenných prázdnin budú mimoriadne školské prázdniny aj v piatok 6. novembra a v pondelok 9. novembra 2020. Vysoké školy prechádzajú celoplošne na dištančnú výučbu a to počas celého zimného semestra. Minister školstva ich následne vyzval, aby všetky akademické orgány prešli na online fungovanie a fyzicky sa nestretávali vo väčšom počte ako 6 ľudí.