Povinné stravné lístky budú pravdepodobne čoskoro už minulosťou

0
787
Zamestnanci si budú môcť vybrať medzi stravnými lístkami a hotovosťou. Foto: Pixabay

Zdroj: TASR, Startitup

Povinným stravným „gastrolístkom“ možno už čoskoro odzvoní. Súčasná koalícia sa zhodla na riešení situácie so stravnými lístkami. „Momentálne sme sa dohodli, že zamestnanec dostane na výber,“ uviedol Richard Sulík.

Hlasovať o zákone sa bude v skrátenom konaní. Už na jeseň si teda pravdepodobne budeme môcť vybrať, či máme záujem o „gastráče, alebo o hotovosť.

Gastrolístky prijala ešte prvá vláda Mikuláša Dzurindu. Zamestnávatelia mali na výber, či poskytnú zamestnancou stravné lístky, alebo im zabezpečia stravovanie. Zákon takto platí dodnes, menila sa len minimálna suma gastrolístka.

Najväčší pokus o zrušenie stravných lístkov sa uskutočnil v roku 2011, kedy ešte nezávislý poslanec, terajší premiér Igor Matovič prišiel s návrhom zákona. Zákon však vtedy neprešiel.

Čo sa týka stravných lístkov, ja keď som do politiky vstúpil, tak som hovoril, že by som ich najradšej zrušil, lebo keď raz máme zákonnú menu, teda euro, nepotrebujeme mať druhý papierik a tváriť sa, že je to niečo zvlášť. Osobne môj názor je taký, že stravné lístky treba zrušiť a v tej výške dať ľuďom príspevok na stravovanie,“ vyjadril na tlačovej besede premiér Igor Matovič.

Matovič hovorí, že zrušením gastrolístkov by sme ušetrili až 80 miliónov eur. Emitenti gastrolístkov si totiž pýtajú poplatok od firmy, ktorá chce stravenky pre zamestnancov (marža do 3%), aj od reštaurácie, ktorá stravné lístky berie (neohraničená marža). Zároveň si môžu nechať peniaze za stravenky, ktoré ľudia vo firmách dostali, no nevyužili ich a ich platnosť prepadla.

Výber medzi peniazmi a lístkami však môže reštauráciám aj uškodiť. Ak sa stravníci nevrátia, môže až 20 percent z nich zatvoriť natrvalo, upozorňuje iniciatíva Poďme sa najesť. Aj po uvoľnení opatrení sa totiž ľudia do podnikov vracajú len pomaly. Tržby sú tak len v zlomkoch tých predpandemických.

Iniciatíva „Pomoc pre gastro“ tvrdí, že z doterajších vyjadrení vlády má pocit, že sa neberú do úvahy žiadne ekonomické a spoločenské vplyvy rozhodnutia zmeny systému stravovacích poukážok. Žiada preto rezort financií a hospodárstva, aby ich prizvali na rokovania, ktoré sa týkajú podnikateľov a zamestnancov v gastrobiznise.

„Obávame sa, že tento experiment, bezúčelová hotovosť vs. účelovo viazané prostriedky na stravu, bude mať výrazné dôsledky pre gastroprevádzky. Vítame, že vláda SR chce pomôcť podnikateľom vo forme zjednodušenia administratívy stravovacích poukážok, a že zamestnanec dostane k výplate hotovosť, s ktorou môže robiť, čo chce, ale prijímanie takto citlivých noviel, ktoré sa týkajú takmer milióna zamestnancov v zrýchlenom legislatívnom konaní bez diskusie a skúmania dosahov, je nezodpovedné,“ skonštatovala hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny. Podľa jej slov pre viacero zamestnaneckých jedálni a súkromných kantín bude toto rozhodnutie likvidačné. „Návrh zákona ešte nebol ani predstavený verejnosti,“ povedala Koreny.

Táto zmena tak môže priniesť ďalšie negatíva pre gastro oblasť, nakoľko ľudia v tejto ekonomicky náročnej situácií budú radšej šetriť, ako investovať peniaze do obedov v reštauráciách.