štvrtok, 7 decembra, 2023
Domov Slovensko Na slovensku vznikla nová iniciatíva Moje Slovensko. Stihla už združiť tisíce ľudí...

Na slovensku vznikla nová iniciatíva Moje Slovensko. Stihla už združiť tisíce ľudí na sociálnych sieťach.

Janka, Martin, Matej a Lenka. Skupina mladých ľudí z Banskej Bystrice sa rozhodla založiť nové občianske združenie Moje Slovensko. Združenie sa chce zamerať na tie najväčšie problémy, ktoré Slovensko v najbližších rokoch čakajú, vytvoriť víziu moderného a šikovného Slovenska a vrátiť politikov k odbornej debate o riešeniach.

“Naša krajina sa postupom času dostala do zvláštneho stavu. Politici častokrát neriešia dôležité veci, ktoré sú nevyhnutné pre lepšie služby obyvateľom našej krajiny. Riešia najmä svoje egá, vzájomné osočovanie, SMS-ky a kto, komu, čo a podobne. Z politiky sa niekam stiahli normálni ľudia, ktorí dokážu sústavne pracovať bez úplatkov a napĺňať, či mapovať požiadavky a neustále sa zvyšujúce nároky obyvateľov tejto krajiny. Samozrejme aj tu platí česť výnimkám.” ozrejmila Lenka Belovičová zakladajúca členka o.z..

“Moje Slovensko je platforma, iniciatíva ktorá už stihla združiť stovky aktívnych ľudí, či odborníkov, prevažne mladých šikovných ľudí pre riešenie reálnych problémov na Slovensku. Každý máme to svoje Slovensko a vidíme ho svojimi očami. Každý si myslíme, že pre Slovensko je najlepšie niečo iné. Snahou tejto platformy bude ukazovať názory a rôzne pohľady na témy a oblasti, vyzdvihovať pozitívne príklady a zaoberať sa reálnymi dátami a štatistikami. Moje Slovensko bude občianska iniciatíva, a teda občianske združenie, ktoré má v stanovách, že jeho členmi nesmú byť politici alebo, že sa nikdy nepreklopí na politickú stranu. Ak sa však ktokoľvek z platformy bude chcieť stať politikom alebo založiť politickú stranu, bude musieť podľa stanov združenie opustiť ” dodala Jana Pechovská, generálna manažérka združenia.

“Hlavným cieľom platformy bude propagovať víziu krajiny podľa občianskeho združenia a názorov ľudí tak, aby sa s ňou stotožnil národ a ľudia o nej hovorili (problém = riešenie). Neskôr by si ju mali osvojiť politici a dať dokopy všetky prostriedky, expertov a nástroje na to, aby sa naša krajina postupom času priblížila, alebo úplne dosiahla víziu modernej, lepšej a zdravšej krajiny.”  Matej Brečka, zakladajúci člen.

Štatutárom občianskeho združenia je Martin Pechovský, ktorý v súčasnosti pôsobí ako expert pre IT, inovácie a kreatívny priemysel pre firmy a štát na Slovensku. 

“S manželkou Jankou to už ťaháme dáky rok. Spolu podnikáme, spolu sme si založili rodinu a spolu s úžasnými mladými ľuďmi, ale aj s Vami, sme sa rozhodli založiť občianske združenie, ktoré sa bude zaoberať budúcnosťou našej krajiny. Myslíme si, že teraz je ten správny čas na víziu Slovenska práve preto, že nová vláda bude nastavovať svoj vládny program, ale aj preto, že v predvolebnom boji je podľa nás dôležité nestratiť súdnosť a zamerať sa na ozajstné problémy tejto krajiny.

Slovensko je naša vlasť, ktorej národ, tradície ale aj pamiatky a hodnoty musíme chrániť, no zároveň musíme ísť s dobou. Čaká nás veľmi náročné obdobie. Obdobie kedy musíme čeliť množstvu nových problémov, o ktorých sa málo hovorí, pretože sú nepopulárne a nechceme si ich ako národ pripustiť. V parlamentných voľbách to vyzerá tak, že politické subjekty budú mať problém vôbec spoločne fungovať. Rastie nám počet duševných chorôb. Úmrtnosť na rakovinu je najväčšia v EÚ. Naše domácnosti sa zadlžujú najrýchlejšie z V4. Starneme a štruktúra demografickej krivky sa výrazne mení, čo spôsobuje problémy na pracovnom trhu. Príroda sa nám stráca pred očami, naše lesy miznú dva krát rýchlejšie a to najmä v národných parkoch. Rastie nám počet vozidiel na vystavanú infraštruktúru. Automatizácia vytláča rôzne pracovné pozície. Hlúpneme? V testovaniach čitateľskej gramotnosti PISA sme obstáli veľmi zle. Nápady a inovácie sú stále pre nás TABU, stávame sa len akousi výrobnou linkou. V potravinovej sebestačnosti sme sa prepadli z 90% na 40%. Služby verejnej správy stále nezodpovedajú hodnote, ktorú na ne vynakladáme. A v neposlednom rade máme problém v dosahovaní spravodlivosti.

V spoločnosti sa nastoľujú falošné témy, ktoré ale nie sú reálnym problémom Slovenska. Sú to témy od LGBT až po migrantov. Bohatí ľudia manévrujú a hrajú sa s emóciami nás, ľudí, len aby si získali našu priazeň. Z osobnej skúsenosti viem, že keď budeme ale k sebe úprimní a budeme si hovoriť pravdu, Slovensko sa stane lepšou krajinou. 

Slovensko potrebuje začať bojovať za niečo, nie stále proti niečomu alebo niekomu. Potrebujeme víziu modernej krajiny, ktorá bude reflektovať spomínané problémy a výzvy budúcnosti tak blízkej ako aj tej vzdialenej. Potrebujeme začať písať dobrý príbeh zdravej (aj ekonomicky), bezpečnej, úspešnej, sebestačnej, vzdelanej, atraktívnej, spravodlivej a kultúrnej krajiny.

Ak to cítite rovnako, pridajte sa k nám a spoločne si takúto víziu napíšeme a odovzdáme ju kompetentným, ktorí majú silu poviesť našu krajinu k jej naplneniu.” Martin Pechovský.

Predošlý článokVinobranie 2019
Ďalší článokRúška pre Veľký Krtíš
- Advertisment -

Najčítanejšie

Bezplatné webináre pre manažment a zamestnancov škôl pokračujú aj v druhom polroku

Zdroj: STATPEDU Štátny pedagogický ústav poskytuje počas epidémie koronavírusu podporu učiteľom, riaditeľom či rodičom. Okrem publikovania záväzných rozhodnutí...

Slovensko vlani nepotrápil len COVID, ale aj iné mimoriadne udalosti

Rok 2020 bol náročný pre záchranné zložky a celkovo orgány krízového riadenia štátu a samosprávy nielen pre pandémiu koronavírusu. Minulý rok riešili 536 mimoriadnych...

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku uskutočnilo takmer o štvrtinu svadieb menej

Zdroj: ŠÚ SR Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23...

Máme alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Za minulý rok 2020 bolo zobchodovaných 60 Slovákov. Alarmujúci je počet detských obetí obchodovania s ľuďmi. Tie boli využívané najmä na nútené žobranie...