nedeľa, 27 septembra, 2020
Domov Slovensko Je odklad splátok úverov správnym krokom?

Je odklad splátok úverov správnym krokom?

Zdroj: TASR

V súvislosti s ekonomickými problémami, ktoré vznikli vďaka pandémií, sa veľa domácností rozhodlo odložiť splátky svojich úverov. Je to však správny krok? Nespôsobí to v budúcnosti komplikácie, keď budeme chcieť čerpať iný úver?

Predseda NR SR Boris Kollár po stretnutí so zástupcami bánk na Facebooku oznámil, že banky odložia splátky úverov, hypoték či lízingu o 6 až 9 mesiacov. Vo veľkej väčšine by to ale malo byť o 9 mesiacov.

Zdroj: FB post/ Boris Kollár

„Bude to robené tak, že ak má niekto desaťročný úver, nebude platiť deväť mesiacov ani splátku, ani úrok. Po 9 mesiacoch začne ďalej splácať a celý úver sa posunie o 9 mesiacov navyše,“ vysvetlil Kollár. Podľa jeho slov sa ľudia za tento krok neocitnú v žiadnom registri, na žiadnej „čiernej listine“.

Aj keď Boris Kollár tvrdil, že sa ľudia odkladom splátok nedostanú do žiadneho registra, úplnou pravdou to nie je.  Záznam o tomto kroku sa v Úverovom registri nachádzať bude, odklad splátok úverov ale nezanechá negatívny záznam, bude sa vyhodnocovať ako odklad spôsobený pandémiou koronavírusu. To znamená, že by nemal v budúcnosti spôsobiť komplikácie pri získaní nového úveru či pri iných potrebných aktivitách.

Člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska Vladimír Dvořáček oznámil, že za dva týždne dostali banky na Slovensku takmer 100 000 žiadostí o odklady splátok úverov.

„Zákon o odklade splátok začal platiť 9. apríla. Tu hneď začali žiadosti (o odklad splátok) prudko rásť,“ vysvetlil Dvořáček. Tieto žiadosti sú koncentrované do dvoch najväčích bánk, ktoré z celkového počtu žiadostí získali 80%. V prípade nefinančných spoločností, čiže korporátov, bolo žiadostí oveľa menej. „Je tam len niečo cez 3000 žiadostí, pričom asi dve tretiny sú koncentrované do dvoch veľkých bánk a do jednej špecializovanej štátnej banky,“ dodal Dvořáček.

Každý občan, ktorý má úver, môže požiadať o odklad splátok elektronicky prostredníctvom formulára, ktorý pripravili banky. V prípade potreby môžu klienti požiadať o odklad aj na pobočke.

Po odklade však bude potrebné peniaze doplatiť. Na výber bude predĺženie lehoty splatnosti, alebo zvýšenie mesačnej splátky. Ak sa ľudia rozhodnú pre odklad splátok, časť zdrojov, ktoré teraz ušetria na splátkach, by mali odložiť do rezervy. Pomôže im to tak zvládnuť náročnejšie obdobie po 9 mesiacoch, keď bude nutné opäť začať splácať.

Odborníčka na financie spoločnosti Partners Group SK Andrea Straková odporúča, aby rodiny najprv prehodnotili výdavkovú stranu kasy. Treba si odoprieť služby, ktoré predtým boli samozrejmosťou, ale dá sa bez nich fungovať. Skôr, ako sa ľudia rozhodnú pre odloženie úveru, treba porozmýšľať aj nad inými možnosťami. Odloženie splátok totiž v budúcnosti môže viesť k ešte väčším problémom a môže byť potom náročné dostať sa z danej situácie.

Zdroj: Pixabay
- Advertisment -

Najčítanejšie

Združenie miest a obcí Slovenska podporilo novelu zákona o odpadoch

Zdroj: ZS MŽPStabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov i zálohovanie plastových fliaš a plechoviek...

Ministerstvo práce sa snaží bojovať proti chudobe

Zdroj: MPSVaR SRZnižovanie chudoby a sociálneho vylúčenia a nastavenie správnej adresnosti nástrojov štátnej podpory chudobných alebo chudobou ohrozených...

Na Slovensku má sexuálne násilie a obchodovanie s ľuďmi stúpajúcu tendenciu

Zdroj: TS MV SRSexuálne násilie na ženách a deťoch je pretrvávajúcim fenoménom aj na Slovensku. Dôkazom toho...

Návrh pomoci pre mladých dospelých z centier má plnú podporu ministra Milana Krajniaka

Zdroj: TS MPSVaR SRMinister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak podporuje návrh zákona z dielne poslancov...