Instantné platby budú prevádzať peniaze kdekoľvek za 10 sekúnd

0
937
Okamžité platby budú môcť previesť peniaze z účtu na účet za 10 sekúnd. Foto: Pixabay

Zdroj: Podcast Nebojte sa čísel

Instantné platby môžu už čoskoro zmeniť naše spotrebiteľské správanie tak radikálne, ako napríklad Internet Banking, platobné karty, či platby mobilom. Od júla platí zvýšený limit na instantné alebo okamžité platby, z doterajších 15 000€ až na 100 000€. Nový spôsob posielania platieb u nás na Slovensku však budeme môcť využívať až od februára 2022.

 „Keď si dnes prevediete peniaze z jednej banky do druhej, zvyčajne prejde jeden deň. Pre bankárov existuje infraštruktúra, ktorá je potrebná na prejdenie financií z banky do banky. Ako ľudia sme čoraz náročnejší, kedysi to trvalo tri dni, teraz to trvá jeden deň, ale s prichádzajúcou digitalizáciou klienti požadujú, aby to bolo čoraz rýchlejšie,“ uviedol v podcaste Nebojte sa čísel riaditeľ odboru platobných systémov NBS Peter Holička.

„V rámci SEPA oblastí už ideme až za hranice Slovenska. Takýchto platieb sú milióny, denne prejde v priemere okolo 800 až 900 tisíc platieb, a v druhej polovici mesiaca sa tieto platby dokážu vyšplhať až na dvojnásobok,“ priblížil Peter Holička.

Vo väčšine krajín je vybavovanie platieb realizované len cez pracovné dni, preto cez víkendy platby neprechádzajú. Banky idú podľa určitých pravidiel nielen u nás, ale aj v celej Európe.

Táto novinka síce u nás ešte nefunguje, ale v zahraničí už je to bežná vec. Instantné platby sú výsledkom digitalizácie, ktorú doba prináša. Je to odpoveďou na snahu ešte rýchlejšie robiť platby ako doteraz. Okamžité platby prejdú medzi platiteľom a príjemcom do 10 sekúnd, v celkovej hodnote až do 100 000€. Táto služba sa ponúka nonstop, do istej miery teda eliminuje nemožnosť prechádzania platieb cez víkendy či sviatky.

Okamžité platby budú pre zákazníkov veľmi atraktívne, mali by byť za veľmi výhodnú cenu. Dnes sú možné veľmi rýchle prevody, veľmi rýchle platby, ale v týchto produktoch býva cena aj v 20 či 30€ doplatkoch. Cena okamžitých platieb by však mala byť omnoho výhodnejšia a dostupnejšia pre zákazníka.

NBS je už pripravená na túto novinku. Ako súčasť eurosystému ponúka infraštruktúru – systém TIPS (TARGET Instant Payment Settlement), prevádzkovanú Eurosystémom, ktorého súčasťou je aj Národná banka Slovenska. Po dohode s bankami sa odsúhlasil dokument Národný plán, ktorý uvádza termín aj podmienky, za ktorých sa budú tieto instantné platby realizovať.

NBS predpokladá, že by instantné platby mohli byť konkurenciou nielen hotovosti, ale aj platobným kartám.

Instantné prevody budú pre slovenské banky dobrovoľné, ale podmienkou bude zavedenie tejto inovácie v minimálne 3 slovenských bankách s významným podielom platieb na trhu. Predpokladá sa však, že z hľadiska konkurencie sa pripoja aj ďalšie banky.