Hlavné mesto Slovenska zverejnilo dáta z mestských kultúrnych inštitúcií

0
719
Hrad Devín navštívi zhruba 500 ľudí denne, čo z neho robí najpopulárnejšie mestské múzeum v Bratislave. Foto: Pixabay

Zdroj: TS Magistrát hlavného mesta BA

Hrad Devín navštívi zhruba 500 ľudí denne, čo z neho robí najpopulárnejšie mestské múzeum v Bratislave. Ľudí zaujíma aj Múzeum zbraní v Michalskej veži, ukazujú to čísla z bratislavského magistrátu. Návštevníci transparentného webu opendata.bratislava.sk po novom na stránke nájdu aj graficky spracované dáta z mestských kultúrnych inštitúcií.

Populárny Devín

„Zo všetkých mestských múzeí majú najväčší počet návštevníkov Múzeum dejín mesta, Múzeum zbraní, Múzeum historických hodín a NKP Devín. V roku 2018 Devínsky hrad privítal vyše 200-tisíc návštevníkov,“ hovorí primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Devín je suverénne najpopulárnejšou pamiatkou v správe hlavného mesta. Súhrnne si lístky do mestských múzeí kúpi približne štvrť milióna návštevníkov. Magistrát zbiera aj dáta z ďalších sezón, postupne ich bude aktualizovať a sprístupňovať na webovom portáli opendata.bratislava.sk.

Návštevnosť mestských múzeí medziročne postupne mierne stúpa, podľa dostupných dát sú najpopulárnejšie výstavy súvisiace z históriou Bratislavy a Slovenska. Naopak návštevnosť Galérie mesta Bratislavy klesla. Galéria zorganizuje v priemere 24 výstav do roka. Ukazuje sa pritom, že dĺžka trvania výstavy a počet návštevníkov nemajú výrazný súvis.

Deti čítajú viac

Návštevníci webu sa z grafov dozvedia aj to, že najpopulárnejšou inscenáciou hranou v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava bola vlani Perníková dáma, rok predtým najviac ľudí bavili Tri prasiatka. V priemere jedno predstavenie sledujú tri stovky divákov.

Údaje zachytávajú tiež vývoj v mestských knižniciach. Aj v dnešnej digitálnej dobe stúpa počet registrovaných čitateľov z viac ako 7-tisíc v roku 2014 na takmer 8-tisíc v roku 2018. Počet registrovaných detí stúpa rapídnejšie ako počet registrovaných dospelých. Napríklad medzi rokmi 2014 a 2016 stúpli výpožičky krásnej literatúry mladšími čitateľmi o 77 percent. Rok 2020 v trende pravdepodobne výrazne ovplyvní situácia súvisiaca s novým koronavírusom, a tak vedenie mestských kultúrnych inštitúcií bude musieť prijímať špeciálne opatrenia na zmiernenie očakávaného poklesu návštevnosti.

Nové vizualizácie

Transparentný portál opendata.bratislava.sk spustil magistrát hlavného mesta koncom roka 2019. Návštevníci na ňom dnes nájdu vyše 9-tisíc dátových setov z oblastí ako hospodárenie mesta, doprava, ekonomika, infraštruktúra či kultúra. Ide o najrozsiahlejší portál svojho druhu, čo robí Bratislavu najtransparentnejšou slovenskou samosprávou. „V najbližšom čase na portáli pribudnú nové zaujímavé dáta o hustote obyvateľov na novej GIS platforme. Návštevníci tu o pár týždňov nájdu aj v mape vizualizované dáta o bývaní, priestupkoch zaznamenaných mestskými policajtami alebo si budú môcť pozrieť, kadiaľ sa najčastejšie pohybujeme na Slovnaftbajkoch,“ hovorí riaditeľ IT sekcie bratislavského magistrátu Lukáš Sojka.