Deň polície sa dnes slávi inak ako po ostatné roky

0
509
Verejná akcia Deň polície sa tento rok vzhľadom na situáciu nekoná. Foto: Pixabay

Zdroj: TS MV SR

29. september sa na Slovensku už niekoľko rokov spája s Dňom polície, ktorý MV SR ustanovilo nariadením v roku 2014 práve na sviatok sv. Michala Archanjela – patróna všetkých policajtov a záchranárov. V minulosti sa pri tejto príležitosti konali aj samostatné akcie pre verejnosť – Dni polície, kde príslušníci PZ predstavovali naživo svoju prácu, zložky policajného zboru či technické vybavenie. Tento rok sa verejná akcia Deň polície aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu nekoná.

Od vypuknutia pandémie boli príslušníci policajného zboru nasadení do terénu v oveľa vyššom počte. Policajný zbor kontinuálne informuje verejnosť o všetkých témach súvisiacich s koronavírusom prostredníctvom svojich stránok na Facebooku a Instagrame. Na oboch sociálnych sieťach bol zaznamenaný rekordný nárast návštevnosti, čitateľnosti obsahu a počtu fanúšikov. PZ patrí v rámci Európy medzi najsledovanejšie polície, pričom v prepočte na počet obyvateľov je najsledovanejší. V rámci všetkých štátnych inštitúcií sa Polícia SR stala lídrom v kvalite, kvantite a celkovom zásahu na sociálnych sieťach ohľadom informovania verejnosti o pandémii v Slovenskej republike za čo získala i nomináciu v Social Awards Slovakia.

Ministerstvo vnútra SR intenzívne pracuje na reforme Policajného zboru SR, od ktorej očakávame najmä posilnenie dôvery občanov v Policajný zbor. Reformou sledujeme najmä zefektívnenie vyšetrovania závažnej ekonomickej trestnej činnosti, boj proti korupcii a zneužívaniu právomoci verejného činiteľa. Minister vnútra SR Roman Mikulec preto pravidelne absolvuje stretnutia s policajtmi po celom Slovensku. Informácie z výjazdov z regiónov zužitkuje rezort vnútra pri tvorbe koncepcie, ktorá bude základom pre reformu Policajného zboru.  „Jednotlivými krokmi v rámci reformy máme v pláne zefektívniť systém policajnej práce tak, aby sa odbúrala zbytočná byrokratická záťaž a policajt sa mohol venovať činnostiam, ktoré budú pre jeho prácu podstatné,“ skonštatoval minister vnútra R. Mikulec.

Polícii sa koncom mája podarila spustiť nová bezplatná mobilná aplikácia „Pomáham chrániť“ pre obete domáceho násilia na privolanie polície v prípadoch domáceho násilia, ktorá je zatiaľ v prvej fáze dostupná na území Trenčianskeho samosprávneho kraja. Aplikácia nie je náhradou núdzovej linky 158, ale slúži na situácie, kedy obeť domáceho násilia nemôže privolať pomoc polície prostredníctvom tiesňovej linky 158.

Za uplynulé obdobie zaznamenala veľké úspechy aj NAKA.  Do väzby vyšetrovatelia dostali vysokopostavené osoby od sudcov, cez bývalých vysokopostavených štátnych úradníkov až po osoby, ktoré mali vplyv na vývoj diania v krajine. Policajti NAKA vyčistili napr. drogovú scénu v Seredi, ktorá bola roky najznámejším drogovým miestom v rámci západného Slovenska.

Čo sa týka štatistík, z celkového počtu vyše 19 000 ľudí, ktorí pracujú v Policajnom zbore, je aktuálne až 82,2% mužov, pričom ženy predstavujú len necelých 18%. V tabuľke nižšie si môžete pozrieť aj presné personálne rozdelenie podľa krajov a pohlavia:

Rozdelenie Policajného zboru podľa pohlavia. Foto: MV SR
Aktuálna personálna obsadenosť Policajného zboru na Slovensku. Foto MV SR