pondelok, 30 novembra, 2020
Domov Slovensko Deň, ktorý patrí matkám

Deň, ktorý patrí matkám

Zdroj: TASR

Sú to výnimočné a nenahraditeľné stvorenia – naše drahé matky.  Jeden deň v roku, a to druhá májová nedeľa, patria výlučne len a len im. Poďakovať im za ich každodennú námahu a starostlivosť môžeme mnohými spôsobmi: návštevou, kvetmi, sladkým darčekom či aspoň zapálením sviečky a tichou modlitbou.

Deň matiek si v minulosti prvotne začali ctiť v Anglicku. V 16. storočí v tejto krajine ľudia nemali dostatok času na návštevu svojich rodičov, od rána do večera pracovali bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby prišli navštíviť svojich rodičov a doniesli im darčeky. Tú nedeľu začali postupne nazývať „Nedeľou matiek“.

Zdroj: Pixabay

Neskôr sa Deň matiek začal sláviť aj v Amerike, vďaka Anne Marii Jarvisovej, ktorá v ženskom spolku na začiatku 20. storočia navrhla vzdať hold všetkým matkám. 8. mája 1914 tak Kongres USA vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Neskôr sa stal celoamerickým národným sviatkom. Postupom času si matky začali v tento dátum uctievať takmer všetky krajiny sveta.

Nápad oslavy Dňa matiek do Československa prišiel okolo roku 1918, keď krajinu navštevovalo veľa ľudí z USA, medzi nimi i sociálne pracovníčky. Po druhej svetovej vojne ho však počas socialistického režimu nahradil Medzinárodný deň žien, ktorý sa slávi 8. marca. Znovu sa na naše územie vrátil až po roku 1989.

Naše matky by si zaslúžili, aby sme im ďakovali každý deň. V tento deň však viac, ako kedykoľvek inokedy. Ak ste dnes ešte nevyjadrili vďaku vašim matkám za všetko, čo pre Vás urobili a robia, neváhajte tak urobiť. Na vďaku nikdy nie je neskoro.  A verte, že oni to ocenia – vždy.

Zdroj: Pixabay
- Advertisment -

Najčítanejšie

September hoteliérov sklamal, prišli o 35 % návštevníkov menej ako vlani

Zdroj: ŠÚ SRNávštevnosť hotelov, penziónov a ďalších ubytovacích zariadení SR v septembri 2020 medziročne klesla o tretinu. Domáci...

Ministerstvo tvorí databázu 1 000 video hodín pre školy a žiakov

Počas zatvorenia škôl Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spúšťa projekt, ktorý pomôže učiteľom a žiakom zvládnuť vzdelávanie dištančnou formou. Edu TV bude...

BANSKOBYSTRICKÉ ŠTÚDIO URPINIO VÁS MILO PREKVAPÍ.

V novom kreatívnom štúdiu URPINIO, ktoré sídli na Rudohorskej ulici č. 35 v Sásovej sa spustilo vianočné fotografovanie rodín. Pripravená je vianočná...

Základné umelecké školy získajú v čase pandémie 20 miliónov eur

Zdroj: TS MŠVVaŠ SRZákladné umelecké školy (ZUŠ) boli počas prvej vlny pandémie koronavírusu zatvorené. Ich už...