Bodnutie hmyzom môže mať pre niektorých ľudí fatálne následky

0
606
Alergiou na včelí jed trpí aj mnoho Slovákov. Foto: Pixabay

Zdroj: webakademia.sk/podcast Pozeral smrti do očí! Alergia na včelí jed

Bodnutie hmyzom môže mať pre niektorých ľudí nebezpečné, až fatálne následky. Týka sa to najmä ľudí, ktorí trpia alergiou na jed blanokrídleho hmyzu, avšak o tom zatiaľ netušia. Alergickú reakciu na bodnutie hmyzom spôsobujú proteíny, ktoré spúšťajú protilátky v tele. U alergikov na tento jed prichádza postupom času anafylaktický šok.

Anafylaktický šok bezprostredne ohrozuje život postihnutého. Prejavuje sa poklesom krvného tlaku, obehovou nedostatočnosťou až bezvedomím. Dochádza pri ňom k poruche prekrvenia tkanív, a teda aj k zníženému okysličeniu a k poruche bunkového metabolizmu. V prípade, že sa anafylaktický šok nelieči, nastáva zlyhanie a poškodenie orgánov až smrť.

Nemusíme byť ani alergici či astmatici, aby sme reagovali na bodnutie hmyzom alergickou reakciou. Anafylaktický šok zvyčajne neprichádza po prvom bodnutí v živote, ale po druhom až treťom bodnutí. Takže o tom, že sme alergickí na bodnutie, nemusíme ani vedieť. Ak ste však už mali ťažkú reakciu na bodnutie niektorým z druhov blanokrídleho hmyzu, tak by ste nemali čakať, čo sa bude diať pri ďalšom bodnutí.

U niektorých z nás sa môže vyvinúť alergická reakcia v najťažšej forme, ktorá sa môže skončiť až smrťou.  Na pozore by mali byť alergici, astmatici,  ľudia ktorí pracujú v poľnohospodárstve, lesníctve, alebo ľudia pohybujúci sa často v prírode.

Štefan Kašík, ktorý anafylaktický šok po bodnutí včelou prekonal, v podcaste „Pozeral smrti do očí, alergia na včelí jed“ priblížil, ako to prebiehalo a načo si treba dávať pozor.

V mladšom veku som problémy nemal, zistil som to až po viacnásobných pichnutiach včelou,“ uviedol Štefan Kašík na začiatku podcastu. „My sme doma mali včelstvá, chovali sme ich a bežne sa stávalo, že ma včela uštipla. Postupom času to však bolo stále horšie a horšie, a to je práve tá situácia, ktorú si mnohí ľudia neuvedomujú a nedávajú tomu vážnosť. V mojom prípade to boli bodnutia, ktoré sa neustále zhoršovali. Postupne prestali účinkovať aj lieky, ktoré som bral. Pri jednom bodnutí som však vedel, že už to nie je to čo predtým. Našťastie boli doma rodičia, ktorí neváhali a vzali ma autom na polikliniku, čo bolo moje jediné šťastie.

Lekári potom Štefanovi poskytli prvú pomoc, a diagnostikovali mu anafylaktický šok. Lekárka mu taktiež odporučila účinnú liečbu, tzv. alergénovú imunoterapiu, ktorá zabraňuje rozvoju ťažkých alergických reakcií, vrátane šoku. Pri tejto liečbe sa postupne stav Štefana začal zlepšovať, až napokon anafylaktické šoky znížil na minumum.

Jednoznačne doporučujem každému sa tejto alergii venovať a nepodceňovať situáciu, nakoľko to postupné nevinné vyvíjanie alergie môže mať fatálne následky,“ dodal v podcaste pán Kašík na záver.