streda, 23 septembra, 2020
Domov Slovensko 8 miliárd pre Slovensko ako jedinečná príležitosť

8 miliárd pre Slovensko ako jedinečná príležitosť

Zdroj: TS Moje Slovensko

Európska komisia navrhla plán na reštartovanie ekonomiky krajín Európskej únie. Na Slovensko by mala prísť pomoc, ktorá podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a Maroša Šefčoviča predstavuje o 8 miliárd väčší rámec prostriedkov, aké sme doteraz dostali z EÚ. Dôležité bude, kde financie poputujú, a aké investície sa vďaka nim uskutočnia.

Občianska iniciatíva MOJE SLOVENSKO, oslovujúca širokú komunitu ľudí na sociálnych sieťach zapájajúca sa do spoločenského diania vytvorila návrh investície spolu s odborníkmi, ale aj so širokou verejnosťou.

“Pýtali sme sa ľudí, ako by rozdelili investičnú pomoc v objeme 8 miliárd eur, ktorú má možnosť Slovensko čerpať z prostriedkov EÚ na obnovu ekonomiky na Slovensku. Vzhľadom k tomu, aké odpovede nám prišli, a čo považujeme za správne, sme zostavili rebríček konkrétnych opatrení. Je nesmierne dôležité využiť túto príležitosť a nasmerovať tieto zdroje správne a hlavne v krátkom čase,” vysvetľuje Martin Pechovský, predseda OZ MOJE SLOVENSKO.

  • 3 miliardy eur na 79 okresných nemocníc so záchranným systémom. Aby sme nemuseli behať po kraji od lekára k lekárovi. Vychádza to cca 38 miliónov na jednu nemocnicu s bežnou diagnostikou a záchranným centrom.
  • 500 miliónov eur na 79 nových okresných farmárskych centier na výkup, spracovanie a predaj surovín. Národné bitúnky a zavlažovacie systémy pre malých farmárov, aby sa zabezpečil prísun čerstvých potravín k rodinám. Tieto centrá by pomáhali malým farmárom s odbytom a riešili zavlažovací systém práve v obdobiach „veľkého sucha“, ktoré nás podľa klimatológov čakajú.
  • 1,5 miliardy na obnovu niekoľko tisíc kilometrov ciest a mostov I. a II. triedy vo všetkých krajoch. Aby sme si neničili autá a zbytočne neumierali na týchto cestách. Už z iniciatívy kraja BBSK vyplýva, že na obnovu týchto ciest potrebujeme práve v Banskobystrickom kraji 200 miliónov eur.
  • 1 miliardu ako fond na udržanie opatrovateliek doma, vyššie rodičovské príspevky a dôchodky. Aby mohli byť rodiny spolu, a zároveň sa vedeli postarať o svojich starých rodičov a deti súčasne. Prostriedky budú vyplácané ako opatrovateľské, rodičovské a vyššie dôchodky z úrokov daného fondu.
  • 1,5 miliardy do optického, káblového internetu do všetkých domácností. Aby sme dokázali lepšie komunikovať a vzdelávať sa, či pracovať.
  • 250 miliónov eur na inovácie v oblasti asistencie rodinám. Aby rodiny dostali viac času a štát sa vedel efektívnejšie postarať. Z týchto prostriedkov môžeme vybudovať systémy na doručovanie lepších služieb a doručovanie rýchlej štátnej pomoci rodinám.
  • Obnova riek a lesov, turistických chodníkov a cyklotrás. Zdravý životný štýl je najlepšia prevencia a práve prevencia tvorí až 60% nášho zdravia. Z toho dôvodu je veľmi dôležité vybudovať infraštruktúru pre šport a pohyb. 

Najúžasnejšie je, že na týchto všetkých projektoch môžu pracovať Slovenky a Slováci. Môžeme si budovať slovenský sen z prostriedkov, ktoré máme navyše na obnovu našej ekonomiky.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Návrh pomoci pre mladých dospelých z centier má plnú podporu ministra Milana Krajniaka

Zdroj: TS MPSVaR SRMinister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak podporuje návrh zákona z dielne poslancov...

Ministerstvo školstva zavedie novinku vo financovaní vysokých škôl

Zdroj: TS Mšvvaš SRMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje do financovania vysokých škôl zaviesť nový...

Slovenské ženy zarábajú o pätinu menej ako muži

Zdroj: ŠÚ SRRozdiel medzi mzdami žien a mužov na Slovenku sa v roku 2019 nepatrne znížil,...

Historická dohoda za ochranu pralesov je hotová

Zdroj: MŽP SRAktivisti z mimovládnych organizácií WWF Slovensko a OZ Prales odovzdali do rúk ministra životného prostredia Jána...