štvrtok, 18 apríla, 2024
Domov Slovensko 8 miliárd pre Slovensko ako jedinečná príležitosť

8 miliárd pre Slovensko ako jedinečná príležitosť

Zdroj: TS Moje Slovensko

Európska komisia navrhla plán na reštartovanie ekonomiky krajín Európskej únie. Na Slovensko by mala prísť pomoc, ktorá podľa ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka a Maroša Šefčoviča predstavuje o 8 miliárd väčší rámec prostriedkov, aké sme doteraz dostali z EÚ. Dôležité bude, kde financie poputujú, a aké investície sa vďaka nim uskutočnia.

Občianska iniciatíva MOJE SLOVENSKO, oslovujúca širokú komunitu ľudí na sociálnych sieťach zapájajúca sa do spoločenského diania vytvorila návrh investície spolu s odborníkmi, ale aj so širokou verejnosťou.

“Pýtali sme sa ľudí, ako by rozdelili investičnú pomoc v objeme 8 miliárd eur, ktorú má možnosť Slovensko čerpať z prostriedkov EÚ na obnovu ekonomiky na Slovensku. Vzhľadom k tomu, aké odpovede nám prišli, a čo považujeme za správne, sme zostavili rebríček konkrétnych opatrení. Je nesmierne dôležité využiť túto príležitosť a nasmerovať tieto zdroje správne a hlavne v krátkom čase,” vysvetľuje Martin Pechovský, predseda OZ MOJE SLOVENSKO.

  • 3 miliardy eur na 79 okresných nemocníc so záchranným systémom. Aby sme nemuseli behať po kraji od lekára k lekárovi. Vychádza to cca 38 miliónov na jednu nemocnicu s bežnou diagnostikou a záchranným centrom.
  • 500 miliónov eur na 79 nových okresných farmárskych centier na výkup, spracovanie a predaj surovín. Národné bitúnky a zavlažovacie systémy pre malých farmárov, aby sa zabezpečil prísun čerstvých potravín k rodinám. Tieto centrá by pomáhali malým farmárom s odbytom a riešili zavlažovací systém práve v obdobiach „veľkého sucha“, ktoré nás podľa klimatológov čakajú.
  • 1,5 miliardy na obnovu niekoľko tisíc kilometrov ciest a mostov I. a II. triedy vo všetkých krajoch. Aby sme si neničili autá a zbytočne neumierali na týchto cestách. Už z iniciatívy kraja BBSK vyplýva, že na obnovu týchto ciest potrebujeme práve v Banskobystrickom kraji 200 miliónov eur.
  • 1 miliardu ako fond na udržanie opatrovateliek doma, vyššie rodičovské príspevky a dôchodky. Aby mohli byť rodiny spolu, a zároveň sa vedeli postarať o svojich starých rodičov a deti súčasne. Prostriedky budú vyplácané ako opatrovateľské, rodičovské a vyššie dôchodky z úrokov daného fondu.
  • 1,5 miliardy do optického, káblového internetu do všetkých domácností. Aby sme dokázali lepšie komunikovať a vzdelávať sa, či pracovať.
  • 250 miliónov eur na inovácie v oblasti asistencie rodinám. Aby rodiny dostali viac času a štát sa vedel efektívnejšie postarať. Z týchto prostriedkov môžeme vybudovať systémy na doručovanie lepších služieb a doručovanie rýchlej štátnej pomoci rodinám.
  • Obnova riek a lesov, turistických chodníkov a cyklotrás. Zdravý životný štýl je najlepšia prevencia a práve prevencia tvorí až 60% nášho zdravia. Z toho dôvodu je veľmi dôležité vybudovať infraštruktúru pre šport a pohyb. 

Najúžasnejšie je, že na týchto všetkých projektoch môžu pracovať Slovenky a Slováci. Môžeme si budovať slovenský sen z prostriedkov, ktoré máme navyše na obnovu našej ekonomiky.

- Advertisment -

Najčítanejšie

Bezplatné webináre pre manažment a zamestnancov škôl pokračujú aj v druhom polroku

Zdroj: STATPEDU Štátny pedagogický ústav poskytuje počas epidémie koronavírusu podporu učiteľom, riaditeľom či rodičom. Okrem publikovania záväzných rozhodnutí...

Slovensko vlani nepotrápil len COVID, ale aj iné mimoriadne udalosti

Rok 2020 bol náročný pre záchranné zložky a celkovo orgány krízového riadenia štátu a samosprávy nielen pre pandémiu koronavírusu. Minulý rok riešili 536 mimoriadnych...

V dôsledku koronavírusu sa na Slovensku uskutočnilo takmer o štvrtinu svadieb menej

Zdroj: ŠÚ SR Za prvých desať mesiacov roku 2020 vstúpilo do manželstva takmer 21 700 párov, čo je o 23...

Máme alarmujúci počet detských obetí obchodovania s ľuďmi

Za minulý rok 2020 bolo zobchodovaných 60 Slovákov. Alarmujúci je počet detských obetí obchodovania s ľuďmi. Tie boli využívané najmä na nútené žobranie...