Zdroj: TASR
Pripomíname si 75 rokov od ukončenia druhej svetovej vojny. O život počas nej prišlo viac ako 50 miliónov ľudí. Počtom obetí, ale rovnako aj svojím charakterom i krutosťou, ide o najrozsiahlejší a najničivejší vojenský konflikt medzi národmi.
Na našom území je podľa Miloslava Čaploviča, riaditeľa Vojenského historického ústavu pochovaných okolo 120 000 vojakov, ktorý bojovali na oboch stranách v čase 2. svetovej vojny. Tí sú pochovaní na 22 vojnových cintorínoch.

Druhá svetová vojna v Európe oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01 h. V Sovietskom zväze bolo však vzhľadom na časový posun po polnoci a preto za Deň víťazstva vyhlásili 9. máj.
„Vyjadrujeme vďaku všetkým, ktorí sa podieľali na porážke nacizmu a fašizmu a sme radi, že starostlivosť o vojenské cintoríny sa na Slovensku v posledných rokoch podstatne zlepšila. Venujte, prosíme, pietnu spomienku všetkým padlým a úctivú spomienku všetkým, ktorí sa podieľali na oslobodzovacích bojoch,“ odkazujú vo vyhlásení riaditeľ Vojenského historického ústavu Mgr. Miloslav Čaplovič, PhD., riaditeľ Historického ústavu SAV PhDr. Slavomír Michálek, DrSc, a generálny riaditeľ Múzea SNP Banská Bystrica PhDr. Stanislav Mičev, PhD.
Henrich Hrehor z Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v KE spomína, že na počesť ukončenia vojny v roku 1945 sa už o rok neskôr, 9. mája 1946 v mnohých mestách konali vojenské prehliadky, čo sa neskôr stalo tradíciou. V dedinách si túto udalosť pripomínali zapaľovaním vatry, ktorá je zaužívaným symbolom aj pri oslavách SNP.
Napriek tomu, že kvôli súčasnej situácií sa nemôžu uskutočniť žiadne oslavy, ktoré sa v minulosti konali a rovnako ani konferencia k 75. výročiu, ktorú v Bratislave pripravoval Historický ústav SAV, neznamená to, že si túto významnú udalosť nemôžeme pripomenúť.
„Aby sme my dnes mohli žiť v slobode, osloboditelia položili vlastný život. Preto si v dnešný deň uctievame ich pamiatku. Je pre mňa samozrejmé, že v našej pamäti musí navždy zostať spomienka na osloboditeľov, na ich hrdinstvo a odvahu. Opatrujme v našich srdciach úctu ku všetkým bojovníkom proti nacizmu a fašizmu a nezabúdajme na hrôzy vojny, pretože iba tak existuje nádej, že sa podobné udalosti nezopakujú,“ zareagoval na svojom facebookovom profile župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
