Zdroj: BBSK

Rok, aký doposiaľ nikto z nás nezažil. Tak označil predseda BBSK Ján Lunter rok 2020, ktorého priebeh v Banskobystrickom samosprávnom kraji poznačila nielen koronakríza. Napriek tomu sa župe podarilo zazmluvniť rekonštrukcie rekordných dvesto kilometrov ciest, rozbehnúť viaceré spolupráce či predstaviť odvážne plány využitia opustených budov.

Foto: BBSK/Rok 2020 v BBSK

Rozvoj Banskobystrického kraja pokračoval v roku 2020 aj napriek koronakríze. Na rekonštrukcie ciest II. a III. triedy vyčlenila župa 28 miliónov eur, ktoré spolu s krajskými poslancami spravodlivo rozdelili do všetkých trinástich okresov. Zazmluvniť sa podarilo rekordných dvesto kilometrov úsekov – v roku 2019 to pritom bolo približne 153 kilometrov a v roku 2018 asi 113 kilometrov.

„Ani pandémia nás nezastavila, aby sme náš kraj naďalej rozvíjali a robili z neho lepšie miesto pre život. Investície do rekonštrukcií ciest sú pre nás prioritou, čo sa ukazuje aj na rekordnom počte kilometrov v tomto roku,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Riešiť sa krajskej samospráve pritom darí aj vleklé problémy, ktoré trápia ľudí už roky. „Kraj sa pustil do vysporiadania pozemkov pod prístupovou cestou na Pršiansku terasu, aby sa v budúcnosti mohlo v tejto lokalite začať investovať do komunikácie, ktorá by skutočne ponúkla komfort pre tamojších obyvateľov. Dosť výrazným tempom pokračujeme aj v rekonštrukcii komunikácií do obcí, nemálo peňazí išlo do obnovy fasády Thurzovho domu aj expozície vo Vile Dominika Skuteckého,“ povedal na tlačovom brífingu Martin Turčan, poslanec a zástupca klubu Nezávislí Zastupiteľstva BBSK.

Gymnázium v Revúcej. Foto: BBSK

Verejnosti kraj tento rok tiež predstavil odvážne zámery premien nevyužívaných budov na moderné múzeá a spoločenské centrá – či už išlo o zámer divadelnej sály v tvare asteroidu a expozície zameranej na vesmír na Kačici v Banskej Bystrici, alebo premenu historickej budovy literárneho gymnázia v Revúcej na interaktívne múzeum Litterra.

Župa pritom využívala architektonické súťaže návrhov, ktoré priniesli nielen rôznorodé pohľady, ale aj nepomerne vyššiu kvalitu a transparentnosť do verejného priestoru. Inak tomu nebolo ani v prípade nevyužívanej budovy gymnázia na Sekieri-Lipovci vo Zvolene, kde zámer počíta aj so zariadením sociálnych služieb či komunitným priestorom.

Lepšie príležitosti pre študentov i znevýhodnených

V oblasti vzdelávania a inovácií dotiahol Banskobystrický samosprávny kraj k úspešnej realizácii projekt Regionálneho centra kariéry vo Zvolene, otvoril inovatívne centrum Innolabb v Banskej Bystrici či podpísal memorandum so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou, ktoré prepojí firmy so slovenskými vedeckými a výskumnými kapacitami.

„Aktívne sme sa spolu so Svetovou bankou a Európskou komisiou pustili do sieťovania zamestnávateľov so študentmi a učiteľmi, aby naše stredné školy produkovali zamestnancov skutočne pre trh práce a nie pre úrady práce,“ povedal Ján Lunter.

Podľa jeho slov však myslí kraj aj na tých, ktorých osud nie je jednoduchý a šanca zamestnať sa nízka – dva registrované krajské sociálne podniky dnes dávajú prácu spolu asi tridsiatke ľudí zo znevýhodneného prostredia.

Župan Ján Lunter. Foto: BBSK

„Vyzývame aj ďalších, aby sa k nám pridali – len nedávno sme zacielili na farmárov, poľnohospodárov a malých producentov, ktorí by ako sociálne podniky mohli dodávať lokálne potraviny do našich stredných škôl a zariadení sociálnych služieb. V krátkom čase sa nám prihlásilo 15 záujemcov,“ doplnil banskobystrický župan.

Spolu s podpredsedom BBSK Romanom Malatincom absolvoval Ján Lunter tiež rokovania na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstve životného prostredia, v súvislosti so zámerom založenia sociálneho podniku na spracovanie ovčej vlny.

„Chceme, aby nám štát v tomto pomohol, pretože ovčia vlna je sortiment, ktorý nie je spracovaný a naši ovčiari s tým majú evidentný problém. Takýto sociálny podnik by mohol vzniknúť v Klenovci, kde je ovčiarska tradícia a kedysi tam bola práčka na vlnu. Chceme ovčej vlne nájsť využitie v stavebnom priemysle, ale aj v oblasti tradičnej kultúry. Preto som absolvoval aj stretnutie na ministerstve kultúry,“ informoval na brífingu Roman Malatinec, zástupca klubu Hlas – sociálna demokracia v Zastupiteľstve BBSK.

Kraj suploval úlohu štátu

„Réžiu našich životov v roku 2020 sa snažil a snaží uchopiť COVID. Pri riešení úloh, ktoré nám pripravil, sme často suplovali štát. Počas prvej vlny sme vytvorili databázu dobrovoľníkov a s ich pomocou sme zabezpečovali nákupy pre seniorov a starostlivosť o deti zamestnancov z prvej línie,“ pripomenul Ján Lunter jarné mesiace tohto roka.

Do prevádzky vtedy kraj uviedol spolu osem karanténnych centier, z toho šesť dal k dispozícii štátu a slúžili na umiestnenie ľudí, vracajúcich sa zo zahraničia. V štyroch turnusoch v nich bolo celkovo ubytovaných 704 repatriatov, v prevádzke boli od 10. apríla do 10. júna a celkové náklady na ich materiálne zabezpečenie, ktoré následne preplatilo ministerstvo vnútra, presiahli 42-tisíc eur. Ďalšie dve karanténne zariadenia boli v pohotovosti a k dispozícii pre ľudí z prvej línie.

„V čase, keď bol akútny nedostatok ochranných pomôcok, sa do šitia rúšok pustili stredné školy a kultúrne inštitúcie zriadené krajom a samotná župa nakúpila a poskytla ochranné a dezinfekčné prostriedky zariadeniam sociálnych služieb, ambulantným lekárom, šoférom prímestskej autobusovej dopravy a ďalším zamestnancom jej organizácií,“ povedal Ján Lunter.

Na opatrenia v súvislosti s koronakrízou vynaložil tento rok kraj zo svojho rozpočtu doposiaľ viac ako 693-tisíc eur. Sumou 20-tisíc eur prispel napríklad Červenému krížu na kúpu špeciálne upraveného karavanu, ktorý od konca apríla slúži ako mobilné odberové miesto.

„Ďalšie peniaze si koronakríza vyžiadala nepriamo – vo forme odmien, ktoré sme spolu s poslancami krajského zastupiteľstva v novembri schválili pre všetkých zamestnancov v sociálnych službách. Celkovo išlo z rozpočtu kraja o sumu 880-tisíc eur, ktorá zabezpečila, že v decembri si každý jeden zamestnanec krajského zariadenia sociálnych služieb našiel na výplatnej páske odmenu minimálne 470  eur,“ povedal predseda BBSK.

Nemocnice čiastočne obmedzili plánované zákroky. Foto: FNsPFDR

Okrem toho kraj na pomoc nemocniciam zriadili v novembri takzvanú Červenú DSS-ku. Do nej umiestňuje klientov krajských zariadení, ktorí už nemajú klinické príznaky ochorenia COVID-19, no stále sú na nový koronavírus pozitívne testovaní a do svojho „domovského“ zariadenia sa vrátiť nemôžu. Za necelý mesiac fungovania tu už bolo umiestnených 12 klientov nielen z Banskej Bystrice, ale aj Slovenskej Ľupče, Dubovej, Zvolena či Žiaru nad Hronom.

„Je za nami veľmi náročný rok, plný napätia, strachu a neistôt v každom segmente života. Vnímam to ako začiatok zásadných zmien vo svete, ako aj v našej spoločnosti, ktoré budú pokračovať  aj v nadchádzajúcich rokoch. Považujem za náš najväčší spoločný úspech udržanie  ekonomickej  a politickej  stability kraja a zvládanie pandemickej situácie. Verím vo vzájomnú úctu, toleranciu a  dobrú vôľu, ako základný predpoklad úspešnej budúcnosti,“ vyjadril sa Peter Juhász, predseda poslaneckého klubu SMK-MKP Zastupiteľstva BBSK.

Posun v téme verejnej dopravy i cesty na Muráni

Okrem koronakrízy čelila župa a jej obyvatelia aj ďalším dvom krízam – tou druhou bola na začiatku roka kríza autobusová, kedy počas víkendu odstavil jeden z dopravcov prímestskú autobusovú dopravu.

„V spolupráci s MH Manažmentom rokujeme o usporiadaní budúcich vzťahov s SAD Zvolen a SAD Lučenec. V tejto chvíli sú rokovania na úrovni právnych zástupcov a kreovania zmluvy o budúcej zmluve. Robíme ako kraj všetko pre to, aby nenastalo právne vákuum v čase, keď krajský súd potvrdí právoplatnosť rozsudku prvostupňového súdu pred tým, ako sa zabezpečovania verejnej dopravy ujme víťaz pripravovaného medzinárodného tendra,“ ozrejmil Ján Lunter.

Minimálne na ôsmich až desiatich miestach prúdy vody podmyli cestu tak, že odniesli celé podložie a asfaltový povrch sa prepadol. Foto: sobotnik.sk

Treťou krízou bola veľká voda, ktorá na konci júna zničila cestu do obce Muránska Zdychava a tiež cestu II/531 medzi Muráňom a Muránskou Hutou. Na asi 200 metroch tu vozovka prakticky prestala existovať a spustil sa kolotoč opatrení a rokovaní, aby sa túto situáciu podarilo čo najrýchlejšie vyriešiť.

„Dnes mám pre ľudí dobrú správu – od piatku 18. decembra bude cesta počas zimy opäť prejazdná v jednom jazdnom pruhu pre väčšinu dopravy,“ povedal banskobystrický župan.

Spolupráca naprieč celým politickým spektrom

Ján Lunter, spolu so zástupcami koaličných klubov, na brífingu tiež poďakoval všetkým obyvateľom Banskobystrického kraja, zamestnancom zriadených organizácií i poslancom zastupiteľstva.

„Všetci sme museli v roku 2020 vynaložiť viac práce, nasadenia, trpezlivosti, odolnosti a vynaliezavosti, aby sme tento rok zvládli. V práci, doma, vo svojom okolí, voči sebe navzájom. Ďakujem vám a želám do ďalšieho roka len to najlepšie,“ uzavrel Ján Lunter.