streda, 17 apríla, 2024

Zdroj: TS ŠÚ SR

Príjmovou chudobou bolo na Slovensku v roku 2019 ohrozených celkovo 11,9 % obyvateľov, čo predstavuje približne 640-tisíc osôb. V porovnaní s rokom 2018 podiel ohrozených klesol o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.). Početnosť skupiny obyvateľov, ktorá má mesačne menšie príjmy ako je hranica chudoby už niekoľko rokov klesá, vlani to bolo najnižšia hodnota za posledných šesť rokov. Vyplýva to z nových zverejnených dát Štatistického úradu SR o príjmovej chudobe zo zisťovania s názvom EU SILC 2019.

Hranica rizika príjmovej chudoby predstavuje skupinu ľudí, ktorých príjmy sú menšie ako je stanovená hranica chudoby. Tá sa určuje podľa výšky príjmov a sociálnych dávok v krajine, upravuje sa každý rok a má niekoľko rôznych hodnôt podľa veľkosti / počtu osôb v domácnosti. Hranica rizika príjmovej chudoby sa od roku 2005 zvýšila viac než dvojnásobne.

V Banskobystrickom regióne došlo k najvýraznejšiemu zhoršeniu situácie

Slovensko sa dlhodobo zaraďuje medzi krajiny s výraznými hospodárskymi a sociálnymi rozdielmi medzi regiónmi, čo sa prejavuje aj v miere rizika chudoby. Dlhodobo je vyššie percento obyvateľov pod hranicou príjmovej chudoby v Košickom a Prešovskom kraji. Najvýraznejšie zhoršenie situácie z regionálneho hľadiska sa prejavilo v roku 2019 v Banskobystrickom kraji, keď sa pod hranicou chudoby ocitlo 19,3 % obyvateľov kraja,“ zdôraznil Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Región sa prebojoval na prvé miesto v rebríčku miery chudoby regiónov SR. Na druhom mieste bol Prešovský kraj (17,5 % obyvateľov ohrozených chudobou), a na treťom mieste Košický región (16,6 % obyvateľov).

Najmenej osôb ohrozených chudobou bolo naďalej v Bratislavskom kraji, kde sa pod hranicou chudoby nachádzalo len 4,3 % obyvateľov (rovnako ako v minulom roku).

Pod celoslovenským priemerom, teda menší podiel obyvateľov pod hranicou chudoby mali tiež aj všetky tri kraje západného Slovenska – Trnavský (10,7 %,), Nitriansky (6,6 %) a Trenčiansky kraj a (5,1 %). Pričom v Nitrianskom a Trenčianskom kraji došlo medziročne aj najväčšiemu poklesu miery rizika chudoby. Naopak k nárastu podielu obyvateľov ohrozených chudobou oproti roku 2018 došlo v troch regiónoch – v Košickom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji.

- Advertisment -

Najčítanejšie

BBSK spustil prípravu desiatky očkovacích centier s kapacitou minimálne 500 zaočkovaných denne

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s primátormi vytypoval doposiaľ desiatku lokalít pre zriadenie očkovacích centier s kapacitou minimálne 500...

Pred 30 rokmi transplantovali v Banskej Bystrici prvú obličku

Zdroj: FNsPFDR Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia - transplantácia obličky. Aj napriek zložitej pandemickej...

Kraj je pripravený nasadiť na očkovanie 25 tímov

Banskobystrický samosprávny kraj ponúkol pred viac ako týždňom pomoc štátu s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19. Dohodnúť sa mu do...

BBSK vyzýva prostredníctvom letáku občanov, aby neriskovali, že nakazia iných

Zdroj: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj pripravil letáky, ktoré vyzývajú ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho...